Samarbeids- partnere:





|
STORM-INFO V: - "Verd å vite" i Aften helt på viddene ...
16.12.08: Dessverre er det blitt ny dato før vi har kommet oss gjennom dagens aviser. Her og nå er det Aften, mandag, som på topp på sistesiden blir vær-informert av Storm Weather Center AS. Hvis vær-varslene er av samme kvalitet som vær-fakta, ja ...
I ti år har Storm Weather Center AS skåret seg dypere inn i Meteorologisk institutts tidligere enemarker. Mens derimot Instituttet har gått i samarbeid med NRK om kjempenyttig og omfattende vær-info på "yr.no", produserer Storm i Bergen sine fakta-blokker under tittelen "Verdt å vite" til "sine" aviser. I Aften, dvs. Aftenpostens aftenutgave, heter det "Verd å vite".
Mandagens tekst - Minst nedbør (årsgjennomsnitt) har Sjåk, med 278 mm, mens Øvre Saltdal har minste målte nedbør i løpet av et år, med 118 mm i 1996. Øvre Saltdal har Saltfjellet mellom seg og havet, så fuktigheten fra havet når ikke fram. Det samme er tilfellet for Sjåk, hvor fjell i de nordlige dalførene på Østlandet omkranser Sjåk. (Sitat slutt, og rett avskrift bekreftes!)
Sjåk og Skjåk, fru Blom (eller Kalvig) Ohoisann, her var det litt av hvert! Kommunenavnet langt nordvest i Gudbrandsdalen er vitterlig Skjåk, med klar skj-lyd og ikke bergensk sj- eller kj-lyd.
Saltdal eller Øvre Saltdal? Ifølge Meteorologisk institutts stasjonsoversikt pr dags dato har synop-nummeret 01169 navnet Saltdal. Riktig nok ble værstasjonen med navnet Øvre Saltdal opprettet i juli 1966. Den ble flyttet ca en mils vei sørover i dalen til nåværende posisjon på gården til Jan Borkamo i løpet av mai måned 1982. Navnet ble da Saltdal. I en kort periode, juni 1997 til og med september 1999, ble det igjen flytting noen få kilometer nordover i dalen, med nytt navn Saltdal-Nordnes. Fra og med oktober 1999 var Instituttet tilbake på gården hos Jan Borkamo.
- Nei, nei, nei Derfor blir det dobbelt galt når Aftens mandagsavis gjør viden kjent at (sitat) Øvre Saltdal har minste målte nedbør i løpet av et år, med 118 mm i 1996. I året 1996 foregikk målingene på Saltdal (ikke Øvre Saltdal), riktig nok med en årsnedbørsum på 116 mm som Storm Weather Center i Bergen utroper til norgesrekord.
Tolv år siden 1996 Etter flyttingen fra Saltdal-Nordnes tilbake til Saltdal har vi følgende svært lave årssummer der: -¤- 99 mm i 1999 -¤- 108 mm i 2003 -¤- 118 mm i 2004, som i 1996 -¤- 74 mm i 2005, ny lokal rekord!
De to foregående årene var årssummen henholdsvis 242,7 mm (2006) og 185,1 mm (2007). - I løpet av årets 11 første måneder har nedbøren i 2008 nådd til 159 mm, ifølge offisiell statistikk fra Klimadivisjonen på Meteorologisk institutt.
Store variasjoner i Saltdalen Nettopp Saltfjellet sørger for at mesteparten av nedbøren som trekker inn fra sørvest og vest, faller på vestsiden av fjellpartiet. Men det er også registrert svært store forskjeller i selve Saltdal kommune! For gjeldende normalperiode 1961 - 1990 er det beregnet en årsnormal for "81680 Øvre Saltdal" til 810 mm. For "81650" Saltdal-Nordnes er årsnormalen 773 mm, mens den for "81680 Saltdal" er 291 mm. Denne beskjedne årsnormalen kvalifiserer for at Saltdal er Nord-Norges tørreste sted, og på landsbasis kommer Saltdal ut som det tredje tørreste stedet, nest etter Skjåk-Øygarden (278 mm) og Dividalen i Målselv i indre Troms (282 mm).
Våteste året i Saltdalen I de femten hele årene som værstasjonen lå på Øvre Saltdal, var største årsnedbør = 1222 mm i 1975. Den minste var 569 mm i 1980. Bare ett helt år, 1998, var Saltdal-Nordnes komplett med en årssum på 789 mm. Og i årene 1983 - 1996 og fra og med 1999 har den lokale rekorden vært 530 mm i 1983, og som allerede nevnt 74 mm i 2005. I de aller tørreste årene har det vært vårnedbøren som har vært markant liten, bare 7 (1999, 2001 og 2004) eller 8 mm (2005) i løpet av mars, april og mai.
- Norgesrekorden ... Den aller minste årsnedbørsummen her i landet ved Meteorologisk institutts klima- og nedbørstasjoner er etter dagens tidsavgrensning med nedbør målt siste døgn fram til kl. 07.00 om morgenen, og med avrundede månedssummer - de 65 mm som falt på Hjerkinn på Dovrefjell i året 1914. Deretter følger Saltdal med 74 mm i 2005, så Ankerlia i Kåfjord i Nord-Troms med 92 mm fra 1913, så Saltdal med 99 mm i 1999, Saltdal igjen i 2003 med 108 mm og Saltdal nok to ganger med 118 mm både i 1996 og 2004. Copyright: Bernt Lie Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
NY VARMFRONT INN FRA SØRVEST: - Etne i Sunnhordland nådde 13,7 grader i dag
Bærum, 22.02.21: Fra lavtrykk i Nordsjøen og på Atlanteren svingte en varmfront mandag inn over det sørvestlige hjørnet av det laaange landet vårt. De høyeste temperaturene i dag ble derfor målt i noen fjordstrøk i Rogaland og i Sunnhordland.
Les mer |
SOMMERSØNDAG I MØRE OG ROMSDAL: - Opptil 15,4 grader i maks. i går; det varmeste i landet siden den 20. desember!
Bærum, 22.02.21: Første varmluftsfremstøt over Nordvestlandet på mer enn to måneder sørget for temperaturer opp i 15,4 grader i går, på de to vintervarme- konkurrentene i Møre og Romsdal fylke: Fjordbygda Tafjord og industristedet Sunndalsøra!
Les mer |
OPPVARMINGEN I ARKTIS: - Året i Longyearbyen er blitt 2,78 grader varmere siste 30 år; vinteren hele 4,4 grader varmere
Bærum, 19.02.21: FNs klimamål fra 1995 om maksimalt 4 graders temperaturstigning i Arktis innen 2100 kan nås allerede om ti år, dvs. 70 år tidligere enn hva man så for seg for 25 år siden -- som et synlig bevis på at oppvarmingen der aksellerer!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|