Samarbeids- partnere:





|
NATTENEDBØREN: - Vest i Akershus kom omkring tredjeparten av hele desembernormalen i løpet av 12 timer
Bærum, 09.12.11: Mens vindkastene i lavere strøk i hovedstadsregionen i natt var oppe i liten til stiv kuling, kom det også mye nedbør fra sju torsdag kveld til sju fredag morgen. I Asker og Bærum kom det 30 til 36 prosent av hele månedsnormalen.
Siste natts nedbør i Akershus og Oslo varierte med all slags bygenedbør: Snø, sludd og regn i en slapsete blanding. Nord i Akerhus fylke kom det f.eks. på Gardermoen bare vel fem prosent av det normale for hele desember, sør i Ås ca 16 prosent og i Asker og Bærum mellom 30 og 36 prosent. - Her i vestregionen er det svært sjeldent med så store nedbørmengder i løpet av en 12-timersperiode i desember måned, slik som sist natt, konstaterer Vær og vind.
Nattenedbøren Fra Meteorologisk institutts allment tilgjengelige eKlima-tjeneste har Vær og vind hentet ut disse 12-timers nedbørsummene fra værstasjonene i Akershus og Oslo som ble logget ut pr kl. 07.00 fredag morgen, dels også innhentet direkte fra observatørene:
¤ 26,7 mm Bjørnholt i Nordmarka, som utgjør 30,0% av desember-normalen ¤ 23,4 mm Asker-Sem, som utgjør hele 35,5% av desember-normalen ¤ 22,6 mm Horni i vestre Bærum, som er 31,8% av desember-normalen ¤ 20,8 mm Dønski i Bærum, det er 31,0% av månedsnormalen ¤ 18,1 mm Tryvasshøgda I, som er 19,5% av desember-normalen ¤ 13,9 mm Hakadal Jernbanestasjon (ingen normal ennå) ¤ 11,8 mm Oslo-Blindern; det er 21,5% av desember-normalen ¤ 11,7 mm Aurskog II (ingen normal ennå) ¤¤ 8,4 mm Ås-Universitetet (15,8%) ¤¤ 3,6 mm Udnes i Nes på Romerike (ingen normal ennå) ¤¤ 3,3 mm Gardermoen (5,1% av desember-normalen).
Siste døgn I tillegg til den betydelige nedbøren i natt kom det også litt nedbør sent på ettermiddagen og kvelden torsdag fram til kl. 19.00. Totalt for siste døgn fram til sju fredag morgen ble det disse døgnsummene:
¤ 27,7 mm Bjørnholt i Nordmarka ¤ 25,2 mm Horni i vestre Bærum ¤ 25,0 mm Asker-Sem ¤ 22,3 mm Dønski i Bærum ¤ 18,7 mm Tryvasshøgda I ¤ 15,0 mm Hakadal Jernbanestasjon ¤ 12,8 mm Ukkestad i Nannestad ¤ 12,5 mm både Enebakk-Barbøl, og Aurskog II ¤ 11,5 mm Nordstrand-Kastellet Brannstasjon ¤¤ 9,9 mm Eidsvoll Verk ¤¤ 9,0 mm Ås-Universitetet ¤¤ 6,0 mm Bjørkelangen II ¤¤ 3,6 mm Udnes i Nes på Romerike. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUAR BLE REKORDVARM: - Budstikka i Asker og Bærum med dette oppslaget på side 11 i dag
Bærum, 02.03.22: - Aldri har det vært så varmt i februar som det var på månedens siste dag. 13,8 grader er den nye Asker- rekorden som var fra 1998, heter det i ingressen til væroversikten komponert av journalist Mette Sjølie. Ja, og hva så?
Les mer |
FEBRUAR 2021 VARMEST PÅ SISTE DAG: - Både 17,9 og 16,6 grader i Hokksund i Øvre Eiker søndag; hvem blir godkjent?
Bærum, 28.02.21: Skal man fortsatt forholde seg til værdata som ligger i Meteorologisk institutts datavarehus (eKlima), ble det satt ny fylkesvarmerekord i dag i det nye storfylket Viken. På jernbaneknutepunktet Hokksund ble det målt 17,9 grader!
Les mer |
FEBRUARVARMEREKORD I KRISTIANSAND S I DAG: - 16,3 grader på Kjevik, men enda litt vamere i Grimstad
Bærum, 28.02.21: På den siste februar-dagen slo vårværet til med temperaturer opp i 16,9 grader, som på Landvik ved Grimstad. Men i sørlandshovedstaden markerte byens lufthavn seg med ny februar-varmerekord: 16,3*C. Der startet målingene i 1941!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|