Samarbeids- partnere:





|
VÆRVARSEL: - Det kommer nok 15 til 20 millimeter før det gir seg fredag ettermiddag ...
Bærum, 09.12.11: Etter nattens betydelige nedbørmengder over hovedstadsregionen, med opptil 27 mm av ymse slag, forkynner statsmeteorolog Kr. Gislefoss jr. på NRK-Østlandssendingen litt før sju fredag morgen at det kommer ganske mye mer i løpet av dagen.
Noen få minutter etter at statsmeteorolog Kristian Gislefoss (det er junior) har forklart NRK-Østlandssendingens morgenprogramleder - og alle oss lyttere - at det kommer atskillig mer nedbør fram til fredag ettermiddag, omtrent 15 til 20 mm nedbør, begynner vi å lure. Da har statsmeteorologen hatt tilgang til timevise nedbørmålinger fra alle vær- og nedbørstasjonene i Oslo og Akershus fram til han gikk i studio, bortsett fra Gardermoen (3,3 mm), Dønski i Bærum (20,8 mm), Horni også i Bærum (22,6 mm) og Asker-Sem (23,4 mm).
På bånd Etter komplett utført morgenobservasjon her på 19480 DØNSKI, avsluttet et par minutter på 07.00, er vi tlbake til NRK-radioens P1 og NRK-Østlandssendingen. Gislefoss jr gjentar sitt varsel etter dagsnytt ca 07.03.30 om at det vil komme en femten til tjue millimeter før det slutter i ettermiddag.
- Kommer det ikke noe? Fra vår værutsiktspost i vestre Bærum følger vi med været utover dagen. Klokka er blitt seks på kvelden: Enda ikke et snøfnugg eller antydning av sludd eller regn har ankommet oppi den autoriserte snømåleren.
På radar'n Vi sjekker med værradaren til Meteorologisk institutt: Åjoda, det kan komme en god del nedbør sent i kveld eller natten til lørdag - omfattende nedbør som sirkler rundt lavtrykket der ute i ytre Oslofjorden.
- Vi kan følge med Her på Vær og vind er vi knyttet opp til Meteorologisk institutt slik at vi hver time kan følge med i temperaturen hver hele klokketime på 18700 OSLO-BLINDERN og hva det er kommet av nedbør siste time fra midnatt til midnatt. Etter hva vi kan se, har de 15 - 20 millimeterne skrumpet inn til 0,8 mm. Fullmånen troner høyt på himmelen i øst. Er det hans skøyeraktige ansikt vi ser der oppe, som - akkurat som vi - lurer på hvor det ble av all nedbøren som skulle ha kommet i dag?! Eller var nedbøren for lengst kommet til våre områder da hr statsmeteorologen junior varslet ytterligere 15 til 20 mm nedbør? Fredagskveldsfullmånehilsen fra Bernt Lie.
Tilbake
|
 Nyheter
TO STEDER I ROGALAND FIKK OVER 100 MM NEDBØR SISTE DØGN: - 119,0 mm på Maudal i Gjesdal var det våteste
Bærum, 22.01.21: Mens ekstremværet Frode har herjet i Nord-Helgeland, og Troms med vindkast opp i 50 m/s -- orkan starter på 32,7 m/s! -- har det samtidig kommet svært mye nedbør i de to Rogalands-kommunene Gjesdal og Lund: Opptil 119,0 mm!
Les mer |
FÆRDERS NYE NORGESREKORD FOR ÅRSMIDDELTEMPERATUREN: - Står seg på 10,3*C og stryker dermed 10,0*C fra 2014 og Sola og Fister-Sigmundstad
Bærum, 02.01.21: Vær og Vind slo fast i et oppslag den 22.12. at Færder Fyr ville sette ny norgesrekord for høy årsmiddeltemperatur med 10,3*C. Når månedsdata for hele 2020 nå er tilgjengelig i Meteorologisk institutts datavarehus, er dette klart.
Les mer |
REKORDNEDBØR FØR KVIKKLEIRERASET I GJERDRUM: - Overmettet leiregrunn raste ut i ca 700 meters lengde og 300 meters bredde
Bærum, 01.01.21: Den katastroferammede kommunen Gjerdrum er ikke dekket inn på Meteorologisk institutts nett. Kommunene omkring som Nittedal, Lillestrøm, Nannestad og Ullensaker er dekket. Stasjonen Skedsmo- Hellerud ligger ca 8 km SSW for Ask.
Les mer |
Nyhetsarkiv
|