Samarbeids- partnere:





|
MANDAL: - Tok hjem Vest-Agders mars-varmerekord fra Kristiansand S; 19,0 grader lørdag
Mornington-Vic, 24.03.12: Landets sørligste by, Mandal, var nest varmest i landet i dag med 19,0 grader, logget ut ved den forholdsvis nye værstasjonen ved elva og Fiskelaget. Dette er det varmeste noen gang i mars i Vest-Agder.
- En værhistorisk dag i Vest-Agder må dette kunne kalles når Mandal i dag, lørdag, har satt ny varmerekord for hele fylket i mars. De 19,0 gradene som ble logget ut ved Mandal-Møllebakken, er 0,7 grader høyere enn hva Kristiansand-Eg hadde den 30. mars 1946, konstaterer Vær og vind fra den andre siden av kloden. I mer enn 75 år har fylkeshovedstaden hatt denne varmerekorden - nå har altså landets sørliigste by overtatt den - byen som har hatt "sitt eget vær" helt siden 1861. Allerede den 1.1.1861 ble Mandal satt på det norske værkartet da daværende telegrafdirektør Carstein Nielsen opprettet værstasjon i Store Elvegate, ved byens daværende telegrafstasjon - først og fremst for å kunne varsle været av hensyn til fiske- og kystflåten, men selvfølgelig også for å registrere været som det var. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TO STEDER I ROGALAND FIKK OVER 100 MM NEDBØR SISTE DØGN: - 119,0 mm på Maudal i Gjesdal var det våteste
Bærum, 22.01.21: Mens ekstremværet Frode har herjet i Nord-Helgeland, og Troms med vindkast opp i 50 m/s -- orkan starter på 32,7 m/s! -- har det samtidig kommet svært mye nedbør i de to Rogalands-kommunene Gjesdal og Lund: Opptil 119,0 mm!
Les mer |
FÆRDERS NYE NORGESREKORD FOR ÅRSMIDDELTEMPERATUREN: - Står seg på 10,3*C og stryker dermed 10,0*C fra 2014 og Sola og Fister-Sigmundstad
Bærum, 02.01.21: Vær og Vind slo fast i et oppslag den 22.12. at Færder Fyr ville sette ny norgesrekord for høy årsmiddeltemperatur med 10,3*C. Når månedsdata for hele 2020 nå er tilgjengelig i Meteorologisk institutts datavarehus, er dette klart.
Les mer |
REKORDNEDBØR FØR KVIKKLEIRERASET I GJERDRUM: - Overmettet leiregrunn raste ut i ca 700 meters lengde og 300 meters bredde
Bærum, 01.01.21: Den katastroferammede kommunen Gjerdrum er ikke dekket inn på Meteorologisk institutts nett. Kommunene omkring som Nittedal, Lillestrøm, Nannestad og Ullensaker er dekket. Stasjonen Skedsmo- Hellerud ligger ca 8 km SSW for Ask.
Les mer |
Nyhetsarkiv
|