Samarbeids- partnere:





|
PÅSKEKLARVÆRSDAG: - Så lite skyer her lengst i sør påskeaften at det ble en klarværsdag
Mandal-Eigbrekk, 07.04.12: Halvannen uke etter at det sørligste av Sørlandet opplevde de aller høyeste temperaturene i mars, er vi over i april - og opplever å våkne til den første dagen med snø på bakken helt ute i fjæresteinene lengst sør på Sørlandet.
Forandringene mellom den første og andre vårmåneden kan være kolossal i det sørlige Norge. Fastboende og oss påsketurister her aller lengst sør i landet synes det er noe spesielt at f.eks. påskeaften blir mer enn to grader kaldere enn normalt, når det for vel en uke siden var 14 - 15 grader varmere enn normalt.
- Følger været på pulsen Det er jo nettopp dette som er fascinerende, å følge med i det daglige - med minst tre hovedobservasjoner kl. 08.00, 14.00 og 20.00 - å føre inn i fortidens historieværdagbøker. Døgnmiddeltemperaturen her på Mandal-Eigebrekk har vi nettopp beregnet til 1,3 grader, mot normalt inne i byen på Mandal-Møllebakken 3,9 grader. Altså en påskeaften da temperaturen var vel to og en halv grader under det normale. Og samtidig den fjerde dagen i denne uken som blir å regne som en penværsdag. - Faktisk også en klarværsdag med skydekke 1 + 1 + 2 åttedeler (engelsk = octas) ved de tre hovedobservasjonstidene, legger Vær og vind til. De seks seneste av dagene i påsken har gitt oss akkurat her på Mandal-Eigebrekk fire penværsdager og to overskyede dager, med foreløpig fasit: Noe bortimot en drømmepåske. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FÆRDERS NYE NORGESREKORD FOR ÅRSMIDDELTEMPERATUREN: - Står seg på 10,3*C og stryker dermed 10,0*C fra 2014 og Sola og Fister-Sigmundstad
Bærum, 02.01.21: Vær og Vind slo fast i et oppslag den 22.12. at Færder Fyr ville sette ny norgesrekord for høy årsmiddeltemperatur med 10,3*C. Når månedsdata for hele 2020 nå er tilgjengelig i Meteorologisk institutts datavarehus, er dette klart.
Les mer |
REKORDNEDBØR FØR KVIKKLEIRERASET I GJERDRUM: - Overmettet leiregrunn raste ut i ca 700 meters lengde og 300 meters bredde
Bærum, 01.01.21: Den katastroferammede kommunen Gjerdrum er ikke dekket inn på Meteorologisk institutts nett. Kommunene omkring som Nittedal, Lillestrøm, Nannestad og Ullensaker er dekket. Stasjonen Skedsmo- Hellerud ligger ca 8 km SSW for Ask.
Les mer |
ÅRSNEDBØREN 2020 I BOKS PÅ BLINDERN: - Siste døgn ga 2,6 mm som ga ny desemberrekord på 157,9 mm og en årssum på 1080,9 mm som er 41,6% mer enn normal
Bærum, 31.12.20: I morgen kl. 07.00 var det stopp for årets nedbørmålinger ved de offisielle stasjonene til Meteorologisk institutt. Så også på deres «hjemmebane», Oslo-Blindern. Vær og Vind kan derfor presentere de nye nedbørnormalene!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|