Samarbeids- partnere:





|
TROPENATTJUBILEUM: - For nøyaktig 55 år siden skapte "russervarme" tre av de ti varmeste nettene vi har opplevd
Mandal-Eigebrekk, 17.07.12: I morgen for nøyaktig 55 år siden innledet værstasjonen Pasvik en helt spesiell værhendelse gjennom moderne norsk klimahistorie: Tre tropenetter på rad på samme sted som skapte norgesrekord, en fjerdeplass og en tiendeplass
Av og til skaper den såkalte russervarmen i Finnmark helt ekstreme værsituasjoner. Det skjedde i juni 1920 da Sihcajávri midt inne på Finnmarksvidda to dager på rad hadde 33,8 og 34,3 grader i maksimumstemperatur den 22. og 23. juni. Men det ble ingen tropenatt i den mellomliggende natten.
- De tre tropenettene I de tre nærmeste dagene juli er det 55 år siden at det var rekordvarmt om nettene spesielt i Pasvikdalen i Øst-Finnmark. Det startet natten til den 18. juli 1957 da den lokale værobservatøren leste av 24,8 grader som nattens minimumstemperatur fram til kl 08.00. Dette ble den første av de tre ekstreme nettene i Pasvikdalen like inn mot russergrensen. Neste natt ble det ikke kjøligere enn 25,7 grader fram til morgenobservasjonen, og dette er blitt stående i Vær og vinds komplette tropenattoversikt som den absolutte norgesrekorden! Russervarmen kulminerte med natten til den 20. juli for 55 år siden da nattens minimum ble 23,9 grader. Det holdt til en delt tiendeplass blant landets aller varmeste tropenetter som vi har kartlagt. Post festumt sender vi en hilsen til daværende observatørfamilie Schaanning som sørget for å avlese disse historiske temperaturene. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
NY VARMFRONT INN FRA SØRVEST: - Etne i Sunnhordland nådde 13,7 grader i dag
Bærum, 22.02.21: Fra lavtrykk i Nordsjøen og på Atlanteren svingte en varmfront mandag inn over det sørvestlige hjørnet av det laaange landet vårt. De høyeste temperaturene i dag ble derfor målt i noen fjordstrøk i Rogaland og i Sunnhordland.
Les mer |
SOMMERSØNDAG I MØRE OG ROMSDAL: - Opptil 15,4 grader i maks. i går; det varmeste i landet siden den 20. desember!
Bærum, 22.02.21: Første varmluftsfremstøt over Nordvestlandet på mer enn to måneder sørget for temperaturer opp i 15,4 grader i går, på de to vintervarme- konkurrentene i Møre og Romsdal fylke: Fjordbygda Tafjord og industristedet Sunndalsøra!
Les mer |
OPPVARMINGEN I ARKTIS: - Året i Longyearbyen er blitt 2,78 grader varmere siste 30 år; vinteren hele 4,4 grader varmere
Bærum, 19.02.21: FNs klimamål fra 1995 om maksimalt 4 graders temperaturstigning i Arktis innen 2100 kan nås allerede om ti år, dvs. 70 år tidligere enn hva man så for seg for 25 år siden -- som et synlig bevis på at oppvarmingen der aksellerer!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|