Samarbeids- partnere:





|
NEW YORKKVELD: - Nær orkan i vindkastene på JFK-flyplassen
New York/Bærum, 30.10.12: Ved 19-tiden mandag kveld lokal tid, midnatt norsk normaltid, hadde vinden tatt seg opp i New York. Spesielt ute på John F. Kennedy-flyplassen var det liten storm i middelvind, med vindkast opp i 32,2 m/s. Orkan starter på 32,7!
Utover ettermiddagen lokal tid mandag frisknet vinden på i New York samtidig som vindretningen hadde dreid til rett østlig. Det blåste ved observasjonen kl. 19.00 EDT lokal tid (midnatt her hjemme) atskillig mer ute på JFK-flyplassen enn inne i byen ved værstasjonen i Central Park. Begge steder hadde ettermiddagens og kveldens laveste lufttrykk en time tidligere, kl. 18.00 EDT, henholdsvis 965,1 hPa på JFK og 966,0 hPa i Central Park.
- Vinden Med lett regnvær og tåkedis blåste det kl. 19.00 EDT 11,2 m/s (25 mph) i middelvind fra øst; det er liten kuling, med vindkast opp i 23,7 m/s (53 mph) = liten storm. Med en temperatur på 60*F (15,6*C) fristet det nok ikke til friluftsaktiviteter i Central Park i denne kveldsstunden. Fra JFK-flyplassen ble det samtidig meldt om østlig liten storm = 21,9 m/s (49 mph), med vindkast opp i 32,2 m/s (72 mph). Det er sterk storm helt på grensen til første trinn av orkan på Beauforts vindskala. - - - Først tirsdag morgen norsk tid vil vi få anledning til å følge opp vindforholdene i New York; nå tar vi kvelden ... Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FÆRDERS NYE NORGESREKORD FOR ÅRSMIDDELTEMPERATUREN: - Står seg på 10,3*C og stryker dermed 10,0*C fra 2014 og Sola og Fister-Sigmundstad
Bærum, 02.01.21: Vær og Vind slo fast i et oppslag den 22.12. at Færder Fyr ville sette ny norgesrekord for høy årsmiddeltemperatur med 10,3*C. Når månedsdata for hele 2020 nå er tilgjengelig i Meteorologisk institutts datavarehus, er dette klart.
Les mer |
REKORDNEDBØR FØR KVIKKLEIRERASET I GJERDRUM: - Overmettet leiregrunn raste ut i ca 700 meters lengde og 300 meters bredde
Bærum, 01.01.21: Den katastroferammede kommunen Gjerdrum er ikke dekket inn på Meteorologisk institutts nett. Kommunene omkring som Nittedal, Lillestrøm, Nannestad og Ullensaker er dekket. Stasjonen Skedsmo- Hellerud ligger ca 8 km SSW for Ask.
Les mer |
ÅRSNEDBØREN 2020 I BOKS PÅ BLINDERN: - Siste døgn ga 2,6 mm som ga ny desemberrekord på 157,9 mm og en årssum på 1080,9 mm som er 41,6% mer enn normal
Bærum, 31.12.20: I morgen kl. 07.00 var det stopp for årets nedbørmålinger ved de offisielle stasjonene til Meteorologisk institutt. Så også på deres «hjemmebane», Oslo-Blindern. Vær og Vind kan derfor presentere de nye nedbørnormalene!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|