Samarbeids- partnere:





|
SNØREKORDER: - Sentrale deler av Rogaland har bokstavelig talt snødd ned; i Gjesdal økte snødybden med 65 cm til torsdag morgen
Bærum, 13.12.12: Det kraftige snøværet i Rogaland, spesielt i de to kommunene Gjesdal og Sandnes, ga nye lokale snørekorder for julemåneden. På Søyland i Gjesdal økte snødybden på flatmark med 65 centimeter og endte med 85 cm torsdag morgen. Vi har mer.
- Snøværet siste døgn inntil torsdag morgen har gitt rekordstore snødybder lokalt i Rogaland. Den offisielle nedbørstasjonen Søyland i Gjesdal topper landsstatistikken fra Meteorologisk institutt med sine 85 centimeter. Det er ikke absolutt fylkesrekord for dette fylket. Men så er vi ikke kommet lenger ut i julemåneden enn til den 13. For nøyaktig 51 år siden ble store deler av Rogaland lukket inne helt i slutten av måneden da det på Ulla-Mæland i Suldal kommune ble målt en snødybde på 118 cm den 30.12.1961, konstaterer Vær og vind i en sen kveldstime torsdag, da Meteorologisk institutt har varslet snøstorm i nettopp denne delen av landet fra sent fredag og utover lørdagen.
- Økte med 65 centimeter Torsdagsmorgenens 85 centimeter snødybde på flatmark ved nedbørstasjonen Søyland i Gjesdal øst i Rogaland ble det meste på Meteorologisk institutts snøoversikt pr torsdag morgen kl. 07.00. Det innebar en økning i snødybden siste døgn på hele 65 cm. Så mye nysnø på ett døgn i desember noe sted i Rogaland har ihvertfall ikke Vær og vind i skrivende stund funnet maken til! Søylands tidligere rekord i desember var på 59 cm fra den 31.12.1961, dagen etter at Rogalands absolutt fylkesrekord for snødybde gjennom ca 120 år på 118 cm ble satt i Suldal, på Ulla-Mæland, den 30.12.1961. Det året hadde Ulla-Mæland bare 42 cm på dagens dato (den 13.12.).
- Flere rekorder Den offisielle nedbørstasjonen Sviland i Sandnes fikk nye 55 centimeter snø siste døgn og målte i morges en snødybde på 70 cm. Her har man nedbør- og snømålinger fra 1895, og den tidligere desember-rekorden var akkurat halvmeter'n fra siste desemberdag nettopp for 51 år siden. På Ims, også i Sandnes kommune, lå det i morges akkurat halvmeter'n. Her har det vært nedbør- og snømålinger siden 1980; den lokale rekorden fram til i morges var 43 cm fra den 20.12.2009.
- Døgnnedbøren den 13.12.2012 Fra eKlima har Vær og vind hentet ut disse største døgnnedbørmengdene, som utelukkende er kommet som snø:
¤ 55,0 mm nedbør Sviland i Sandnes ¤ 43,3 mm Ims i Sandnes ¤ 39,3 mm Hognestad på Jæren ¤ 36,2 mm Søyland i Gjesdal. Copyright: Bernt Lie ¤ 36,2 mm Søyland i Gjesdal
Tilbake
|
 Nyheter
FÆRDERS NYE NORGESREKORD FOR ÅRSMIDDELTEMPERATUREN: - Står seg på 10,3*C og stryker dermed 10,0*C fra 2014 og Sola og Fister-Sigmundstad
Bærum, 02.01.21: Vær og Vind slo fast i et oppslag den 22.12. at Færder Fyr ville sette ny norgesrekord for høy årsmiddeltemperatur med 10,3*C. Når månedsdata for hele 2020 nå er tilgjengelig i Meteorologisk institutts datavarehus, er dette klart.
Les mer |
REKORDNEDBØR FØR KVIKKLEIRERASET I GJERDRUM: - Overmettet leiregrunn raste ut i ca 700 meters lengde og 300 meters bredde
Bærum, 01.01.21: Den katastroferammede kommunen Gjerdrum er ikke dekket inn på Meteorologisk institutts nett. Kommunene omkring som Nittedal, Lillestrøm, Nannestad og Ullensaker er dekket. Stasjonen Skedsmo- Hellerud ligger ca 8 km SSW for Ask.
Les mer |
ÅRSNEDBØREN 2020 I BOKS PÅ BLINDERN: - Siste døgn ga 2,6 mm som ga ny desemberrekord på 157,9 mm og en årssum på 1080,9 mm som er 41,6% mer enn normal
Bærum, 31.12.20: I morgen kl. 07.00 var det stopp for årets nedbørmålinger ved de offisielle stasjonene til Meteorologisk institutt. Så også på deres «hjemmebane», Oslo-Blindern. Vær og Vind kan derfor presentere de nye nedbørnormalene!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|