Samarbeids- partnere:





|
JAMALA: - Stormsenter i det nordøstlige Indiahavet som kan utvikle seg til orkan i helgen
La Réunion/Mandal-Eigebrekk, 10.05.13: Orkanmeteorologene på den franske øyen La Réunion øst for Madagaskar har fredag morgen kl. 06.00 UTC (08.00 norsk sommertid) sendt ut varsel om at stormsenteret Jamala kan utvikle seg til orkan søndag kveld.
Analysen fra La Réunion fredag morgen går ut på at et stormsentrum på 995 hPa på posisjonen 8,2 grader sør og 86,1 øst - dvs. i følge våre atlas et sted ca 900 kilometer vest for Kokosøyene (Cocos Islands) - beveger seg meget sakte mot sør med en fart av 3,6 km/t (to knop). Akkurat nå er største middelvind oppe i 18,0 m/s (35 knop), som svarer til sterk kuling. Orkanmeteorologer seg imellom karakteriserer Jamala som en moderat tropisk storm.
- Navnet er Jamala I og med at orkanmeteorologene på den franske øyen øst for Madagaskar regner med at stormsenteret vil utvikle seg til en orkan av kategori I til helgen, har deres kolleger på Mauritius gitt henne navnet Jamala. Søndag kveld og natt til mandag UTC er det beregnet at Jamala er på sitt sterkeste med middelvind omkring 30,9 m/sek (sterk storm), men kan på grunn av høyere havtemperaturer omkring lengdegraden 86 øst forsterke seg ytterligere. Da har Jamala forflyttet til en posisjon ca 10,6 grader sør og 85,1 øst.
- Truer ikke beboelse Det er ikke bebodde øysamfunn omkring den ruten som Jamala er varslet å følge de nærmeste dagene. - Feriemålet Mauritius ligger omkring 3.000 kilometer vest for havområdet der Jamala krysser fram. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
EKSTREM DESEMBERVARME: - Tafjord satte ny desembervarmerekord med 18,7*C i dag
Bærum, 01.12.24: Søndagens varmeblaff over indre fjordstrøk på Sunnmøre ga en ny norgesrekord for desember-varme. Ikke uventet var det Tafjord som overtok norgesrekorden med en margin på fire tideler, til hele 18,7 grader, på desembers første dag.
Les mer |
FORELØPIG SISTE TROPENATT: -- I Narvik ble det ikke kjøligere enn 20,3*C i natt
Mandal-Eigebrekk, 10.09.24: Det varme været i Nord- Norge ga ytterligere en tropenatt nord i det lange Nordland fylke i natt. Nyheten ble brakt ut fra en av de kvinnelige statsmeteorologene i Tromsø, som glemte å fortelle hva temp'en hadde vært.
Les mer |
TROPENATT I NATT: - Sjeldent varm natt i natt på Sør-Helgeland og indre Sunnmøre
Mandal-Eigebrekk, 09.09.24: Ved tre av Meteorologiskes målestasjoner ble det natt til i dag registrert tropenatt, dvs. at nattetemperaturene fram til åtte i morges ikke gikk under 20,0 grader. Til å være såpass sent i september er dette sjeldent!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|