Samarbeids- partnere:





|
STEINKJER: - Skaffet Nord-Trøndelag fylke tidenes nye varmerekord for mai med 29,1 grader
Mandal-Eigebrekk, 19.05.13: Temperaturen på sitt aller varmeste første pinsedag gikk ni tideler i været i forhold til igår. Steinkjer toppet med 29,1 grader, som er ny all time high for Nord-Trøndelag. Fåvang i Gudbrandsdalen var 0,5 fra Opplandsrekord.
Varmen denne pinsen på Nordvestlandet og i Midt-Norge ligger helt opp til det aller varmeste som har vært i løpet av mai måned i de ca 150 årene som værstasjoner har vært i operativ drift for Meteorologisk institutt. Fylkeshovedstaden i Nord-Trøndelahg fylke, Steinkjer, ble varmest i landet i dag med 29.1 grader. - I tillegg til ny lokal rekord er det det aller varmeste som noen gang har vært registrert innen dette fylket i mai måned. Med dagens 29,1 grader i Steinkjer slettet byen den vel 40 år gamle fylkesrekorden fra den siste dagen i mai 1971, da Høylandet i Namdalen hadde 28,6 grader, kan Vær og vind konstatere på en sen første pinsedags kveldsstund. De nevnte 29,1 gradene er samtidig det aller varmeste i hele landet som er registrert på datoen den 19. mai - som en ny norgesrekord! I tillegg er det satt en god del nye varmerekorder for steder der værobservasjonene har en kortere periode.
- Første pinsedags høysommervarme Vær og vind har konsentrert oss om de høyeste temperaturene i dag og bare tatt med tilgjengelige maksimumstemperaturer på 25,0 og over:
* 29,1 grader Steinkjer-Søndre Egge * 28,9 grader Kotsøy Jernbanestasjon i Midtre Gauldal * 28,4 grader Stjørdal-Kvithamar, og Meråker-Vardetun * 28,1 grader Selbu V * 28,0 grader Verdal-Reppe * 27,9 grader Gartland Jernbanestasjon i Grong * 27,8 grader Fåvang Jernbanestasjon i Gudbrandsdalen, bare 0,5 *C unna fylkesrekorden i Oppand fra Vinstra den 28.5.1941 * Også 27,8 grader Gulsvik Jernbanestasjon * 27,7 grader Åfjord III på Fosen, og Tafjord der denne er 0,4*C fra fylkesrekorden i Møre og Romsdal fra Sunndalsøra og 28.5.1988 * 27,6 grader Soknedal Jernbanestasjon i Midtre Gauldal * 27,5 grader Nesbyen-Todokk * 27,4 grader Værnes * 27,2 grader Stryn-Kroken, og Evenstad-DIH i Østerdalen * 27,1 grader Svelgen II i Bremanger, og Hamar III * 26,9 grader Rena Flyplass i Østerdalen * 26,8 grader Fjærland-Bremuseet, Bergen-Florida, Drammen-Berskog, og Notodden Flyplass * 26,7 grader Lillehammer-Sætherengen * 26,6 grader Snåsa-Kjevlia, Marstein Jernbanestasjon ved Åndalsnes, Førde-Tefre i Sunnfjord, Evanger Jernbanestasjon på Vossebanen, og Gvarv-Nes i Telemark * 26,5 grader Vats i Vindafjord i Nord-Rogaland * 26,4 grader Oslo-Bygdøy * 26,3 grader Trondheim-Voll, Fossmarkli i Vaksdal på Vossebanen, Stavanger-Våland, og Gjerstad Jernbanestasjon i Aust-Agder * 26,2 grader Lysebotn-Nedrebø i Forsand i Rogaland, og Hønefoss-Høyby * 26,1 grader Namsos Lufthavn, Eik-Hove i Sør-Rogaland, og Konnerud ved Drammen * 26,0 grader Voss-Vossevangen, Nelaug-Jernbanestasjonen, Strømtangen Fyr ved Fredrikstad, Melsomvik-Melsom, Hønefoss-Hverven, og Hakadal Jernbanestasjon * 25,9 grader Obrestad Fyr på Jæren, Fagernes, Sande-Galleberg, og Moss-Rygge * 25,8 grader Særheim på Jæren, og Sarpsborg-Brannstasjonen * 25,7 grader Kragerø-Jomfruland, og Veggli II i Numedal * 25,6 grader Tågdalen i Surnadal * 25,5 grader Kise på Hedmark, Hamar-Stavsberg, Asker-Sem, Kongsberg Brannstasjon, og Alna i Oslo * 25,4 grader Sola (Stavanger Luftavn), og Oslo-Blindern * 25,3 grader Kjeller Flyplass ved Lillestrøm * 25,2 grader Stord Lufthavn, og Ås-Universitetet * 25,1 grader Folldal-Fredheim * 25,0 grader Nordli-Holand i Lierne i Nord-Trøndelag, Nammskogan, Bjorli i Lesja, Haugesund Lufthavn, og Sauda i Ryfylke. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TOLV AV 21 FERIEDAGER KLAR- OG PENVÆRSDAGER: - Og turistbyen Xylokastro bød på 23,1 grader i snitt-maksimum, mot 2,9 "hjemme"
GR-Xylokastro/Bærum, i november: For mulig interesserte skal Vær og vind gi en liten begrunnelse for at vi valgte tre ukers ferie på gresk fastland, dvs. på Peloppones. Den lille turistbyen Xylokastro på sørsiden av Korintbukten ble målet...
Les mer |
BERGENSMETEOROLOG HUSKER IKKE FRA EN DAG TIL DEN NESTE: - Varsler tosifrete temperaturer på Vestlandet...
Bærum, 23.11.19: - Det kan bli tosifret for vestlendingene i helgen, er tittelen på toppoppslaget på "yr.no" akkurat nå. - Etter mange kalde dager kan vestlendingene i helgen trolig se tosifrete temperaturer på gradestokken, heter det i ingressen
Les mer |
YR.NO-NYHET DEN 28. AUGUST: - Bergen nær tredobling i antall dager over 25 grader; åneida…
Bærum, 19.11.19: - Det er høysommerdag (over 25 grader) i Bergen i dag. Slike dager har det blitt flere av de siste årene. Fra 1960 til 1990 hadde Bergen i snitt tre høysommerdager i året, mens fra 1990 til 2019 har antallet nesten tredoblet seg.
Les mer |
Nyhetsarkiv
|