Samarbeids- partnere:





|
ØSTFOLDREGN: - Våt mandag spesielt i Sarpsborg; 37,6% av novembernormalen kom på 12 timer
Bærum, 05.11.13: Sarpsborg- og Fredrikstad-distriktet ble spesielt rammet av bygevær mandag. Mest regn målte brannmannskapene på Sarpsborg Brannstasjon: 35,0 mm. Det er mer enn tredjeparten av normalen for hele november. Øsaker i Sarp fikk 20,7 mm.
Når mer enn tredjeparten av det normale for hele måneden kommer i løpet av en 12-timers dagtermin, må det sies at det har regnet godt. Det skjedde i Sarpsborg mandag, både ved byens brannstasjon og på Øsaker. Som om ikke søndagsregnet var en våt nok start på den tradisjonelt siste høstmåneden november! Nedbøren avtok nordover i Østfold. Rygge står oppført med 35,2 mm nedbør i løpet av de 12 timene mellom sju mandag morgen og sju mandag kveld. Der har imidlertid nedbørmåleren "hengt seg opp" på 4,4 mm nedbør pr time til og med kl. 15.00 i ettermiddag.
- Mandag 07.00 - 19.00 Flere av Bioforsk-værstasjonene som inngår i stasjonsnettet til Meteorologisk institutt, glimrer med sitt fravær i Instituttets allment tilgjengelige eKlima-database. Nedenstående nedbøroversikt er derfor sammensatt av data både fra eKlima og fra de "manglende" Bioforsk-stasjonene som Vær og vind har hentet opp. Vi har samtidig beregnet hvor mye dette utgjør av det normale for HELE november:
¤ 35,0 mm Sarpsborg-Brannstasjonen (37,6% av november-normalen der) ¤ 24,0 mm Strømtangen Fyr på Onsøylandet i Fredrikstad (30,0% av november-normalen der) ¤ 20,7 mm Øsaker i Sarpsborg (ingen normal ennå) ¤ 15,4 mm Moss-Rygge (17,7%) ¤¤ 6,4 mm Aurskog II (9,0%). NB: Nedbøren ved Bioforsk-stasjonen i Rakkestad har verken vært tilgjengelig på eKlima eller Bioforsk. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
NY VARMFRONT INN FRA SØRVEST: - Etne i Sunnhordland nådde 13,7 grader i dag
Bærum, 22.02.21: Fra lavtrykk i Nordsjøen og på Atlanteren svingte en varmfront mandag inn over det sørvestlige hjørnet av det laaange landet vårt. De høyeste temperaturene i dag ble derfor målt i noen fjordstrøk i Rogaland og i Sunnhordland.
Les mer |
SOMMERSØNDAG I MØRE OG ROMSDAL: - Opptil 15,4 grader i maks. i går; det varmeste i landet siden den 20. desember!
Bærum, 22.02.21: Første varmluftsfremstøt over Nordvestlandet på mer enn to måneder sørget for temperaturer opp i 15,4 grader i går, på de to vintervarme- konkurrentene i Møre og Romsdal fylke: Fjordbygda Tafjord og industristedet Sunndalsøra!
Les mer |
OPPVARMINGEN I ARKTIS: - Året i Longyearbyen er blitt 2,78 grader varmere siste 30 år; vinteren hele 4,4 grader varmere
Bærum, 19.02.21: FNs klimamål fra 1995 om maksimalt 4 graders temperaturstigning i Arktis innen 2100 kan nås allerede om ti år, dvs. 70 år tidligere enn hva man så for seg for 25 år siden -- som et synlig bevis på at oppvarmingen der aksellerer!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|