Samarbeids- partnere:





|
"NY" ABCVÆRMELDING: - Det verste av den meteorologiske og språklige galskapen ble rewritet bort
Bærum, 30.11.13: Den meteorologiske og språklige galskapen som den siterte vær-nyheten på ABC Nyheter som Vær og vind hengte ut til skrekk og advarsel i går, har i løpet av fredagen vært gjennom språkvask. Ny versjon foreligger på nettstedet.
Fredag formiddag fant Vær og vind ikke igjen den helt unike værmeldingssaken som journalist Steffen Zachariassen i redaksjonen til ABC Nyheter hadde anrettet på nettsidene deres etter å ha snakket med statsmeteorolog Espen Biseth Granan ved Meteorologisk institutt. Overfor ABC Nyheter-redaksjonen etterlyste Vær og vind fredag formiddag den famøse nyhetssaken og trodde at den var fjernet. Redaktør Tor Strand svarte at neida, den ligger ute på http://www.abcnyheter.no/nyheter/2013/11/28- til-helgen-slipper-nesten-ingen-unna-uvaeret. - Men er i ferd med å bli rettet språklig. Dårlig kontroll her i går ..., meldte redaktør Strand tilbake til oss.
- Historisk værbeskrivelse "Et lavtrykk i norskehavet kommer søndag innover fra Trøndelag og hele kysten nordover til Finnmark. Uværet kommer fra et lavtrykk i norskehavet som vil gi et ordentlig ruskete vær i store deler av landet. I Nordland og oppover vil lavtrykket falle som snø." er av uttalelsene som statsmeteorolog Biseth Granan ble sitert på og som i Vær og vinds egen vær-verden blir stående som enestående historisk. I den språk- og faktavaskede versjonen som nå ligger ute på nettsidene til ABC Nyheter, er det ikke lagt inn info om at saken ble oppdatert en gang ved middagstid den 29.11.2013. - Men nå er i alle fall Vær og vind blitt oppmerksom på at det kan forekomme ytterst "interessante" værnyheter også på ABC Nyheters og ikke bare StormGeos nettsider eller i osloavisene VG og Dagbladet. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUAR BLE REKORDVARM: - Budstikka i Asker og Bærum med dette oppslaget på side 11 i dag
Bærum, 02.03.22: - Aldri har det vært så varmt i februar som det var på månedens siste dag. 13,8 grader er den nye Asker- rekorden som var fra 1998, heter det i ingressen til væroversikten komponert av journalist Mette Sjølie. Ja, og hva så?
Les mer |
FEBRUAR 2021 VARMEST PÅ SISTE DAG: - Både 17,9 og 16,6 grader i Hokksund i Øvre Eiker søndag; hvem blir godkjent?
Bærum, 28.02.21: Skal man fortsatt forholde seg til værdata som ligger i Meteorologisk institutts datavarehus (eKlima), ble det satt ny fylkesvarmerekord i dag i det nye storfylket Viken. På jernbaneknutepunktet Hokksund ble det målt 17,9 grader!
Les mer |
FEBRUARVARMEREKORD I KRISTIANSAND S I DAG: - 16,3 grader på Kjevik, men enda litt vamere i Grimstad
Bærum, 28.02.21: På den siste februar-dagen slo vårværet til med temperaturer opp i 16,9 grader, som på Landvik ved Grimstad. Men i sørlandshovedstaden markerte byens lufthavn seg med ny februar-varmerekord: 16,3*C. Der startet målingene i 1941!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|