Samarbeids- partnere:
|
MER FEIL FRA NOTODDEN: - Søndag manglet det 0,4 grader på tropevarme på grunn av feilmåling
Mandal-Eigebrekk, 22.06.15: Vær og vind merker seg også søndag kveld at det ikke er noen kontroll av værdata på NRK og Meteorologisk institutts værportal yr.no eller på Meteorologisk institutts egen eKlima- database. For 3. kveld på rad er det feil
Søndag kveld kan vi lese på nettportalen "yr.no" at det var varmest i landet for tredje dagen på rad på Notodden Flyplass. Søndag nådde maksimumstemperaturen 29,6 grader, mer enn fem grader varmere enn noe annet sted i landet! - Åpenbart feil, spør du oss. Lørdag kveld etter 20-obs'en viste "yr.no" til at Notodden Flyplass toppet med 30,0 grader, akkurat grensen for norsk tropevarme - men likevel åpenbart feil! Akkurat i denne telemarksbyen var det mer enn fem grader varmere enn på landets nest varmeste sted. Lørdagens maksimum på 30,0 og natten til søndag med 27,5 grader i maksimum på Notodden Flyplass ble først strøket på "yr.no" sent søndag formiddag, altså mer enn 14 timer og åtte timer etter at den åpenbare feilen måtte ha vært oppdaget. Vær og vind uttrykker derfor vår store skepsis til både temperaturdata på nettportalen "yr.no" og i Meteorologisk institutts egen database, eKlima. - Skjedde dette fordi det var helg? Eller er det slik også i sin alminnelighet? spør Vær og vind de "ansvarlige" på Instituttet i en tidlig nattetime natten til mandag. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
Nyheter
EKSTREM DESEMBERVARME: - Tafjord satte ny desembervarmerekord med 18,7*C i dag
Bærum, 01.12.24: Søndagens varmeblaff over indre fjordstrøk på Sunnmøre ga en ny norgesrekord for desember-varme. Ikke uventet var det Tafjord som overtok norgesrekorden med en margin på fire tideler, til hele 18,7 grader, på desembers første dag.
Les mer |
FORELØPIG SISTE TROPENATT: -- I Narvik ble det ikke kjøligere enn 20,3*C i natt
Mandal-Eigebrekk, 10.09.24: Det varme været i Nord- Norge ga ytterligere en tropenatt nord i det lange Nordland fylke i natt. Nyheten ble brakt ut fra en av de kvinnelige statsmeteorologene i Tromsø, som glemte å fortelle hva temp'en hadde vært.
Les mer |
TROPENATT I NATT: - Sjeldent varm natt i natt på Sør-Helgeland og indre Sunnmøre
Mandal-Eigebrekk, 09.09.24: Ved tre av Meteorologiskes målestasjoner ble det natt til i dag registrert tropenatt, dvs. at nattetemperaturene fram til åtte i morges ikke gikk under 20,0 grader. Til å være såpass sent i september er dette sjeldent!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|