Samarbeids- partnere:





|
EKSTREMT EKSTREMT: - 134,1 mm på Eik-Hove i Sør-Rogaland siste døgn inntil lørdag kveld
Bærum, 05.12.15: Ekstremværet Synne fortsetter å pøse regn ned over Rogaland, Agder-fylkene og Vest-Telemark. Nye 76,0 mm regn har bøttet ned over Eik-Hove i Lund kommune, der Meteorologisk institutts værstasjon ligger en mil innenfor E 39.
I løpet av dagen i dag, lørdag har den aller mest aktive delen av nedbørområdet i ekstremværet Synne også trukket litt østover, inn i Telemark fylke. Vågsli i Vinje kommune logget ut 46,8 mm de siste 12 timene fram til kl. 19.00 i kveld. I Aust-Agder er det Valle i Setesdal av de offisielle synop-stasjonene til Meteorologisk institutt som har fått mest: 36,1 mm. Hva som har kommet ved de manuelt betjente nedbørstasjonene i samme tidsro m, er ukjent inntil vi søndag morgen etter kl. 07.00 får de nye døgnverdiene for det offisielle nedbørdøgnet den 6.12.2015.
- Siste 12 timer Vær og vind viderebringer de seks største 12- timers nedbørsummene fra nettportalen yr.no. I det uoffisielle nedbørdøgnet kveld-til-kveld topper Eik-Hove i Lund kommune i Sør-Rogaland statistikken med 134,1 mm. De siste 12 timene lørdag har disse summene:
¤ 76,0 mm Eik-Hove (ROGALAND) ¤ 48,7 mm Konsmo-Høyland (VEST-AGDER) ¤ 46,8 mm Vågsli II i Vinje (TELEMARK) ¤ 45,8 mm Liarvatnet i Strand i Ryfylke (ROGALAND) ¤ 41,7 mm Lysebotn-Nedrebø i Forsand (ROGALAND ¤ 36,1 mm Valle i Setesdal (AUST-AGDER).
- Eik-Hove Til sammen de to siste to og et halvt døgnene, dvs. 60 timer, har dermed Eik-Hove i Lund kommune fått 200,6 mm nedbør. Det er ikke mindre enn 87,2 prosent an månedsnormalen fra desember. - Imidlertid er det stykke igjen til den største desembernedbøren på Eik-Hove gjennom de 16 årene som denne værstasjonen har vært i virksomhet for Meteorologisk institutt: I 2013 (i forfjor) kom det 665,8 mm, som svarer til 289,5 prosent av det normale - eller svært nær treganger'n, konstaterer Vær og vind fra vår hjemmebase på Dønski i vestre Bærum der vi ikke har fått en eneste regndråpe de siste 24 timene.
- Synne fortsatt aktiv Og det regner fortsatt godt i det sørvestlige hjørnet av Sør-Norge, ifølge radarplottene hos Meteorologisk institutt! Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FÆRDERS NYE NORGESREKORD FOR ÅRSMIDDELTEMPERATUREN: - Står seg på 10,3*C og stryker dermed 10,0*C fra 2014 og Sola og Fister-Sigmundstad
Bærum, 02.01.21: Vær og Vind slo fast i et oppslag den 22.12. at Færder Fyr ville sette ny norgesrekord for høy årsmiddeltemperatur med 10,3*C. Når månedsdata for hele 2020 nå er tilgjengelig i Meteorologisk institutts datavarehus, er dette klart.
Les mer |
REKORDNEDBØR FØR KVIKKLEIRERASET I GJERDRUM: - Overmettet leiregrunn raste ut i ca 700 meters lengde og 300 meters bredde
Bærum, 01.01.21: Den katastroferammede kommunen Gjerdrum er ikke dekket inn på Meteorologisk institutts nett. Kommunene omkring som Nittedal, Lillestrøm, Nannestad og Ullensaker er dekket. Stasjonen Skedsmo- Hellerud ligger ca 8 km SSW for Ask.
Les mer |
ÅRSNEDBØREN 2020 I BOKS PÅ BLINDERN: - Siste døgn ga 2,6 mm som ga ny desemberrekord på 157,9 mm og en årssum på 1080,9 mm som er 41,6% mer enn normal
Bærum, 31.12.20: I morgen kl. 07.00 var det stopp for årets nedbørmålinger ved de offisielle stasjonene til Meteorologisk institutt. Så også på deres «hjemmebane», Oslo-Blindern. Vær og Vind kan derfor presentere de nye nedbørnormalene!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|