Samarbeids- partnere:





|
AFTENPOSTEN OM SVALBARDVÆRET 2016: - Vilt, vått og varmt i nord
Bærum, 03.01.17: - Det er rekordvarmt på Svalbard, og i 2016 regnet det tre ganger mer enn normalt, skriver Aftenposten på sin førsteside i dag i en henvisningsingress til journalist Ole Magnus Rapps to- siders værreportasje fra 78 grader nord.
- 75 måneder på rad har Svalbard hatt temperaturer over normalen, heter det i avisens titteloppslag i dagens avis på sidene 4 og 5 (den siterte tittelen går bare over én side, men i en trelinjet format med krigstyper). Det er snakk om de samme 73 månedene på rad som Vær og vind omtalte i et oppslag her for to dager siden! - Pytt-pytt, en liten tallfeil er da ikke noe å bry seg med, vil du kanskje innvende. Dagens (tirsdagens) Titteloppslaget vil være korrekt når vi har lagt bak oss februar måned også og at både januar og februar har vært kaldere enn normalt.
- Tre ganger mer regn enn normalt Årsnedbøren ved værstasjonen i Longyearbyen, som i de siste 41 årene har vært plassert på Svalbard Lufthavn vel fire kilometer nordnordvest for selve Longyear, endte på 310,0 mm. Hvor mye av dette som kom som regn på 78 grader nord, har Vær ogvind dessverre ikke grunnlag for å finne ut! Normalen er 190 mm for alle årets tolv måneder. Det gir nøyaktig 63,2 prosent mer nedbør av ulike slags enn normalt, som Vær og vind skrev her på nyhetssiden i forgårs. Tre ganger mer enn normalt vil si fire ganger det normale. Iht Aftenpostens førsteside- ingresshenvisning betyr det en årsnedbør på 760 mm. Uansett det nye klimaet i Arktis: Det kommer nok ikke til å bli en realitet innen de nærmeste århundrene! Med interesse for journalistisk matematikk beregnet Vær og vind nå i formiddag hva årsnedbørnormalen i en 26 år fremskrevet normalperiode 1987 - 2016 vil ligge på. Beregningen viser 199 mm, mao. en økning på 4,8 prosent i løpet av de seneste 26 årene. Gitt denne beskjedne økningen i årsnedbøren i århundrene fremover, vil vi ikke nå 760 mm før i år 2305. I år 2090 er vi ikke kommet opp i mer enn en dobling. Tredobling skjer ved først omkring år 2200, mens "tre ganger mer enn normalt" ligger en gang etter år 2305. - - - Vi gratulerer nyhetsdesken i Aftenposten med sin journalistiske matematikk-kunnskap anno januar 2017. Vær og vind kan ikke tenke seg at solide tromsøjounalist Ole Magnus Rapp har gått sånn surr i elementær algebra. Edruelig hilsen Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TOLV AV 21 FERIEDAGER KLAR- OG PENVÆRSDAGER: - Og turistbyen Xylokastro bød på 23,1 grader i snitt-maksimum, mot 2,9 "hjemme"
GR-Xylokastro/Bærum, i november: For mulig interesserte skal Vær og vind gi en liten begrunnelse for at vi valgte tre ukers ferie på gresk fastland, dvs. på Peloppones. Den lille turistbyen Xylokastro på sørsiden av Korintbukten ble målet...
Les mer |
BERGENSMETEOROLOG HUSKER IKKE FRA EN DAG TIL DEN NESTE: - Varsler tosifrete temperaturer på Vestlandet...
Bærum, 23.11.19: - Det kan bli tosifret for vestlendingene i helgen, er tittelen på toppoppslaget på "yr.no" akkurat nå. - Etter mange kalde dager kan vestlendingene i helgen trolig se tosifrete temperaturer på gradestokken, heter det i ingressen
Les mer |
YR.NO-NYHET DEN 28. AUGUST: - Bergen nær tredobling i antall dager over 25 grader; åneida…
Bærum, 19.11.19: - Det er høysommerdag (over 25 grader) i Bergen i dag. Slike dager har det blitt flere av de siste årene. Fra 1960 til 1990 hadde Bergen i snitt tre høysommerdager i året, mens fra 1990 til 2019 har antallet nesten tredoblet seg.
Les mer |
Nyhetsarkiv
|