Samarbeids- partnere:





|
TO GRADER FRA HISTORISK TROPENATT: - Nattetemp'en på Færder Fyr gikk ikke under 18,0*C
Mandal-Eigebrekk, 27.05.18: Heller ikke i natt var det så varmt i kystnære områder at temperaturen holdt seg oppe på 20-allet. Til dette er nok sjøen for kald. Gjennom 144 års målinger er det fortsatt bare to enkeltobservasjoner av tropenatt i mai!
Den automatiske værstasjonen 18920 OSLO- BESSERUD i samarbeidet mellom Oslo kommune og Meteorologisk institutt viser antakelig tre grader for høy temperatur gjennom hele døgnet. I natt var laveste temperatur der 18,5 grader mens minimum'en på Oslo-Blindern var 15,2 og på Tryvannshøgda I 15,5 grader. Her er det bare å justere temperaturføleren ned tre grader... Ikke uventet var det Færder Fyr i ytre Oslofjorden som var den varmeste av de offisielle værstasjonene til Met.no i betydningen av å ha hatt den høyeste natteminimum'en. Atten komma fem var det kjøligste der i natt fra 20.00 i går kveld til 08.00 CEST i morges.
- De høyeste natteminimum'ene Fra eKlima-databasen har Vær og vind hentet ut de høyeste min.temp'ene natt til i dag, søndag. Oversikten ser slik ut:
* 18,0 grader Færder Fyr * 16,6 grader Lysebotn-Nedrebø i Forsand i Rogaland * 16,4 grader Svenner Fyr uenfor Larvik, og Lindesnes Fyr * 15,9 grader Arendal-Torungen Fyr * 15,8 grader Kvamsøy i Hardanger * 15,6 grader Lyngør Fyr * 15,5 grader Kristiansand-Kjevik, og Tryvannshøgda I * 15,2 grader Oslo-Blindern * 15,1 grader Horten III.
Folk i nærheten av disse stedene kan kanskje hatt trøbbel med nattesøvnen i natt når det har vært så varmt utendørs... Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
VESTLAND PÅ MANDAGENS VARMETOPP: - Årets hittil høyeste maksimum = 20,6*C på Stord Lufthavn
Bærum, 20.04.21: (NY!) Mens Vær og Vinds spesialtilgang på eKlima-databasen ikke fungerer, må vi støtte oss på andre kilder for å fortelle om at gårsdagens topp på 20,6*C er hittil høyeste temperatur i det laaange landet vårt hittil i år!
Les mer |
SOMMEREN KOM PÅ EN SØNDAG: - Både Østlandet, Sørlandet og sørlige Vestland fikk sitt første møte med årets sommer; varmest på Tofte i Hurum
Bærum, 19.04.21: Tre timer etter at ekstremdøgnet i går var avsluttet pr kl. 20.00 sommertid, var det fortsatt store mangler i temperaturene i Meteorologisk institutts datavarehus, eKlima. Nå i formiddag er også døgnmidlene på plass -- med sommer!
Les mer |
TIRSDAGSVARMEN ØSTENFJELLS: - Fem steder i Vestfold og Telemark og i Viken nådde opp til nordisk sommervarme på nest siste mars-dag
Mandal-Eigebrekk, 31.03.21: Også ved dette midnattskiftet manglet det maksimumstemp'er i Meteorologisk institutts datavarehus, eKlima-databasen. Derfor kunne heller ikke NRK-TV-meteorologen bringe toppnoteringene i Dagsrevyens kveldssendinger!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|