Samarbeids- partnere:





|
@METEOROLOGENE TWITRER FEIL OM TROPEDAGER: - Hvis 20 dager er flere enn 18 dager...
Mandal-Eigebrekk, 09.07.18: Presis kl. 14.43 CEST i ettermiddag twitret @Meteorologene, antakelig en av varslingsmeteorologene på Blindern, med spørsmål om noen er glad i værstatistikk. Hittil i år er det målt 17 tropedager i Gulsvik i Buskerud.
Meteorolog-twitreren kan samtidig fortelle at det er bare én tropedag under rekorden fra 1955 på 18 tropedager i løpet av et år! - Beklager, ærede statsmeteorolog, du har ikke telt riktig for Gulsvik Jernbanestasjon ved nordenden av Krøderen og ved inngangsporten til Hallingdalen: Til og med i går, mandag 8. juli, var det nemlig 18 (og ikke 17) tropedager: Fire i mai, sju i juni og sju hittil i juli (altså t.o.m. i går, mandag 8.7.) 4 + 7 + 7 = 18, enkel hoderegning!
Oversikten som ble lagt ut, viste følgende tall:
¤ Kongsberg, Buskerud, 1955 = 18 ¤ Gulsvik, Buskerud, 2018 = 17 ¤ Nesbyen, Buskerud, 1955 = 15 ¤ Sigdal, Buskerud, 2018 = 15.
Etter at Vær og vinds snakket med "noen på Salen" på Blindern i ettermiddag, ble denne oversikten og twittermeldingen i sin helhet strøket. Så fremt 20 dager er flere enn 18, er det Oslo- Observatoriet som historisk sett har rekorden: 20 i året 1901 og 18 bare i løpet av juli måned dette året. - Men akkurat dette finnes ikke tilgjengelig digitalt verken for ansatte ved Meteorologisk institutt eller for allmennheten fordi etterpønsjingen av eldre data fra Oslo-Observaoriet ikke har maksimumstemperaturen med! kan vi opplyse om. - - - Denne norgesrekorden på 20 tropedager i løpet av ett år er å finne her på Vær og vind i oversikten "NORGE - Helt ekstremt" som alle, inklusive @Meteorologene finner i bunnen av spalten som har "værrekordene fra andre fylker". Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TOLV AV 21 FERIEDAGER KLAR- OG PENVÆRSDAGER: - Og turistbyen Xylokastro bød på 23,1 grader i snitt-maksimum, mot 2,9 "hjemme"
GR-Xylokastro/Bærum, i november: For mulig interesserte skal Vær og vind gi en liten begrunnelse for at vi valgte tre ukers ferie på gresk fastland, dvs. på Peloppones. Den lille turistbyen Xylokastro på sørsiden av Korintbukten ble målet...
Les mer |
BERGENSMETEOROLOG HUSKER IKKE FRA EN DAG TIL DEN NESTE: - Varsler tosifrete temperaturer på Vestlandet...
Bærum, 23.11.19: - Det kan bli tosifret for vestlendingene i helgen, er tittelen på toppoppslaget på "yr.no" akkurat nå. - Etter mange kalde dager kan vestlendingene i helgen trolig se tosifrete temperaturer på gradestokken, heter det i ingressen
Les mer |
YR.NO-NYHET DEN 28. AUGUST: - Bergen nær tredobling i antall dager over 25 grader; åneida…
Bærum, 19.11.19: - Det er høysommerdag (over 25 grader) i Bergen i dag. Slike dager har det blitt flere av de siste årene. Fra 1960 til 1990 hadde Bergen i snitt tre høysommerdager i året, mens fra 1990 til 2019 har antallet nesten tredoblet seg.
Les mer |
Nyhetsarkiv
|