Samarbeids- partnere:





|
NATTEREGNET PÅ SØRLANDET: - Sirdal fikk mest fram til 08.00 i morges; 34,2 mm på Sinnes
Mandal-Eigebrekk, 10.08.18: Bygeværsområdet som hadde dannet seg på kaldfronten rundt lavtrykket som tangerte dansk vestkyst i natt, ga et ekstremt kraftig tordenvær øst på Sjælland og vest i Skåne ved midnatt. Omtrent samtidig nådde regnet oss!
Mens vinden de siste par timene på morgenkvisten fram til kl. 10.00 her aller lengst sør på Sørlandet minket fra lett til laber bris til mellom flau vind til vindstille (!) - varslet 11,0 m/s og liten kuling på stedet vårt på nettportalen "yr.no" - har de kraftige bygene fortsatt, men heldigvis uten torden. Fram til 08.00 CEST kom det 29,2 mm hos oss i den offisielle regnmåleren. I løpet av de to timene fram til 10.00 økte det med 12,3 mm. - En nedbørintensitet på i gjennomsnitt 6,25 mm må ansees å være kraftig, mener Vær og vind.
- Nattens sørlandsregn Fra eKlima-databasen hos Meteorologisk institutt har vi hentet ut de største summene som kom i løpet av de seneste sju-åtte nattetimene:
€ 34,2 mm, Sirdal-Sinnes € 28,2 mm, Lyngdal € 28,0 mm, Lindesnes Fyr € 23,0 mm, Hovden-Lundane € 22,5 mm, Laudal-Kleiven i Marnardal € 22,3 mm, Åseral € 22,0 mm, Finsland i Songdalen € 21,9 mm, Farsund-Lista Fyr € 20,9 mm, Mestad i Oddernes i Kristiansand S. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
GLOBALTEMPERATUREN I JANUAR: - Endte på 0,78*C over det normale med snitt på 14,88*C som tidenes fjerdehøyeste
Bærum, 18.02.19: Denne gangen er NASA helt i rute med offentliggjøringen av sin siste månedsverdi av globaltemperaturen. For januar endte den på 14,88 grader Celsius og blir dermed tidenes varmeste nest etter januar 2016, '17 og '07, kan vi melde.
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SØR-NORGE: - Ga nye fylkevarmerekorder i både Oppland og Rogaland
Bærum, 18.02.19: I Vær og vinds varmeoversikter før helgen gikk vi ikke langt nok ned på termometer-skalen til at vi fikk med oss de høyeste temperaturene i verken Rogaland eller Oppland fylker. Klimaforsker Jostein Mamen har minnet oss på dette!
Les mer |
LØRDAGENS EKSTREMVIND I NORDLAND: - Ble heldigvis ikke ny absolutt norgesrekord
Bærum, 18.02.19: - Det voldsomste vindkastet på klimastasjonen Sandhornøya-Våtvikfjellet i Gildeskål lørdag morgen på 58,5 m/s eller 210,6 km/t er ikke ny norgesrekord for den perioden som Meteorologisk institutt har slike vindobservasjoner fra...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|