Samarbeids- partnere:





|
NRK-VÆRVARSEL ONSDAG UTEN SÆRLIG TREFFSIKKERHET: - Kan bli opp moT 25 og 27 grader
Mandal-Eigebrekk, 12.07.19: En rekke av NRKs distriktskontoret på Øst- og Sørlandet brakte onsdag ettermiddag kl. 17.46 et værvarsel for resten av uken der nevnte temperaturprognose var formidlet av "meteorolog" Martin Granerød…
Det er NRK-journalist Dina Sofie Espeseth ved ett av NRKs mange distriktskontorer på Østlandet og i Agder- fylkene som har formidlet denne vær-saken. Og som har snakket med «meteorolog Martin Granerud». Vær og vind drister seg til å tro at det dreier seg om vakthavende meteorolog ved Meteorologisk institutt på Blindern, statsmeteorolog Martin Granerød.
- På topp - Sommeren er på topp for Sør- og Østlandet denne uken. Nord-Norge derimot er værtaperen, heter det i ingressen til oppslaget KAN BLI OPP MOT 25 OG 27 GRADER, skrevet og lagt ut i forgårs kl. 17.46. Onsdag altså på ettermiddagen da dette oppslaget på diverse NRK-nyhetssider ble lagt ut, kunne "meteorolog" Martin Granerød fortelle NRK-journalist Dina Sofie Espeseth at temperaturene på Østlandet var over 24 grader mange steder, og ifølge Granerød vil dette fortsette både på Sør- og Østlandet de neste dagene.
Ikke akkurat fulltreff Omtrent på samme tid som denne vær-saken ble lagt ut på NRKs sine distriktssider og at «meteorolog Granerød» fortalte om mange steder som allerede hadde hatt over 24 grader, kan Vær og vind fortelle at vi har talt opp nøyaktig hundre – 100 – offisielle klimastasjoner som hadde hatt over 24 grader (vår presisjon: Maksimum på 23,5*C og høyere). Denne onsdagen nådde landsmaksimum’en hele 28,8 grader på Hokksund-NIBIO og 28,1*C på Lier-NIBIO, for å ha nevnt de to aller høyeste. Torsdag (i går) var Kongsvinger varmest med 28,7 grader, og hittil i dag (t.o.m. kl. 16.00 CEST) har det vært 28,0*C på Hokksund-NIBIO og 27,7*C på Voss- Vossevangen som det varmeste. - - - Vi synes verken presisjonsnivået på NRK-journalistens oppslag eller statsmeteorologens temperaturvarsel for annen halvdel av uke 28 var godt nok – snarere tvert imot, som en viss president i NDF (Norsk Dusteforbund) ofte brukte å si. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUAR BLE REKORDVARM: - Budstikka i Asker og Bærum med dette oppslaget på side 11 i dag
Bærum, 02.03.22: - Aldri har det vært så varmt i februar som det var på månedens siste dag. 13,8 grader er den nye Asker- rekorden som var fra 1998, heter det i ingressen til væroversikten komponert av journalist Mette Sjølie. Ja, og hva så?
Les mer |
FEBRUAR 2021 VARMEST PÅ SISTE DAG: - Både 17,9 og 16,6 grader i Hokksund i Øvre Eiker søndag; hvem blir godkjent?
Bærum, 28.02.21: Skal man fortsatt forholde seg til værdata som ligger i Meteorologisk institutts datavarehus (eKlima), ble det satt ny fylkesvarmerekord i dag i det nye storfylket Viken. På jernbaneknutepunktet Hokksund ble det målt 17,9 grader!
Les mer |
FEBRUARVARMEREKORD I KRISTIANSAND S I DAG: - 16,3 grader på Kjevik, men enda litt vamere i Grimstad
Bærum, 28.02.21: På den siste februar-dagen slo vårværet til med temperaturer opp i 16,9 grader, som på Landvik ved Grimstad. Men i sørlandshovedstaden markerte byens lufthavn seg med ny februar-varmerekord: 16,3*C. Der startet målingene i 1941!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|