Samarbeids- partnere:





|
EKSTREMT EKSTREMVÆR I SPANIA: - Opptil 350 mm nedbør på to timer sør for Valencia natt til torsdag
DK-Bredsten, 13.09.19: På nett fra den midtjyske byen Bredsten har vi henet opp NRK-Urix sin nyhetssak om det ekstreme ekstremværet på den spanske østkysten natt til torsdag. En mangelfull oversettelse fra spansk reduserte nedbøren til 1/12-del!
NRK-Urix-nyheten ved reporter Hallvard Sandberg i går ettermiddag siterte fra Projecto Mastral at stedet Orihuela sør for Valencia fikk 350 millimeter nedbør på ett døgn. Vår ytterst beskjedne spanskkunnskaper viser at denne ekstremnedbøren ikke kom i løpet av ett døgn, men bare i løpet av to timer (spansk = dos horos). - Det gir unektelig en helt annen dimensjon både på ekstremnedbøren og de ekstreme skadene som flom, oversvømmelser og ras skapte, mener Vær og vind. De nevnte 350 mm nedbør på to timer svarer til i underkant av halve den normale ÅRSNEDBØREN på Oslo-Blindern, for å sette den ekstreme ekstremnedbøren i et norsk perspektiv. Vær og vind beklager at vi fra vår helt midlertidige posisjon ikke har vært i stand til å melde om når på natten til i går, torsdag, at denne ekstremnedbøren bøttet ned og ble målt. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FÆRDERS NYE NORGESREKORD FOR ÅRSMIDDELTEMPERATUREN: - Står seg på 10,3*C og stryker dermed 10,0*C fra 2014 og Sola og Fister-Sigmundstad
Bærum, 02.01.21: Vær og Vind slo fast i et oppslag den 22.12. at Færder Fyr ville sette ny norgesrekord for høy årsmiddeltemperatur med 10,3*C. Når månedsdata for hele 2020 nå er tilgjengelig i Meteorologisk institutts datavarehus, er dette klart.
Les mer |
REKORDNEDBØR FØR KVIKKLEIRERASET I GJERDRUM: - Overmettet leiregrunn raste ut i ca 700 meters lengde og 300 meters bredde
Bærum, 01.01.21: Den katastroferammede kommunen Gjerdrum er ikke dekket inn på Meteorologisk institutts nett. Kommunene omkring som Nittedal, Lillestrøm, Nannestad og Ullensaker er dekket. Stasjonen Skedsmo- Hellerud ligger ca 8 km SSW for Ask.
Les mer |
ÅRSNEDBØREN 2020 I BOKS PÅ BLINDERN: - Siste døgn ga 2,6 mm som ga ny desemberrekord på 157,9 mm og en årssum på 1080,9 mm som er 41,6% mer enn normal
Bærum, 31.12.20: I morgen kl. 07.00 var det stopp for årets nedbørmålinger ved de offisielle stasjonene til Meteorologisk institutt. Så også på deres «hjemmebane», Oslo-Blindern. Vær og Vind kan derfor presentere de nye nedbørnormalene!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|