Samarbeids- partnere:





|
SISTE VARMEBLAFFET VESTPÅ: - Lørdag formiddag var toppen på 14,3 grader nådd i Valldal på indre Sunnmøre
Bærum, 21.12.19: Vêrvarslinga på Vestlandet sin varslingsmeteorolog Magnus Haukeland på torsdag glemte at både Rogaland, Møre og Romsdal og Trøndelag hører til "hans" ansvarsområde. Det var jo i fjordstrøkene på Sunnmøre at det ble varmest i dag!
Vær og vind følger nå på lørdag middag opp gårsdagens vær-nyhet om det som i titteloppslaget på nettportalen "yr.no" ble beskrevet som UVANLIG HØYE TEMPERATURER FOR ÅRSTIDEN, har vært en helt vanlig vær-foreteelse hvert av de siste årene. Vi har derfor nå på en lørdags middag som denne utarbeidet en oversikt over de høyeste maks.-temp'ene til og med fredag kveld kl. 19.00 (da ekstremdøgnet fredag gikk ut av tiden) og har fulgt opp med en oversikt over lørdagens maks'er til og med kl. 12.00. Som vanlig er oversiktene våre basert på data fremskaffet fra eKlima-databasen til Meteorologisk institutt.
- Fredagsmaks'ene * 13,8 grader Bergen-Florida VVV, og Bergen-Florida UiB * 13,6 grader Sauda * 12,8 grader Etne II i Etne i Sunnhordland * 12,7 grader Flesland (Bergen Lufthavn) * 12,3 grader Hjelmeland i Ryfylke, og Austevoll utenfor Bergen * 12,2 grader Skredderdalen i Bergen * 12,1 grader Fister-Sigmundstad i Ryfylke, Vats i Vindafjord i Nord-Rogaland, og Slåtterøy Fyr i Bømlo * 12,0 grader Sola (Stavanger Lufthavn), og Sædalen i Bergen * 11,8 grader Stord Lufthavn * 11,7 grader Ullensvang Forsøksgård * 11,6 grader Kvamsøy i Hardanger, Tafjord på indre Sunnmøre, og Sunndalsøra III * 11,3 grader Røvær utenfor Haugesund * 11,2 grader Modalen III i Nordhordland, og Valldal- Linge på indre Sunnmøre * 11,1 grader Haugesund Lufthavn, og Kråkenes * 11,0 grader Odda-Jordal, og Innerdalen i Sunndal.
- Lørdagsmaks'ene til i formiddag * 14,3 grader Valldal-Muri på indre Sunnmøre * 14,2 grader Bergen-Florida VVV, Bergen-Florida UiB, og Valldal-Linge * 14,0 grader Svelgen II i bremanger i Nordfjord * 13,9 grader Kråkenes * 13,8 grader Sauda, og Fossmarkli Togstopp på Vossebanen * 13,6 grader Ørsta-Volda Lufthavn * 13,4 grader Tafjord * 13,3 grader Odda-Jordal * 13,1 grader Sandane Lufthavn i Nordfjord * 13,0 grader Kvamsøy i Hardanger * 12,9 grader Flesland (Bergen Lufthavn), Takle i ytre Sogn, og Hustadvatn i Fræna * 12,8 grader Etne II i Etne i Sunnhordland * 12,7 grader Tyssedal V i Hardanger, Austevoll utenfor Bergen, og Ytterøyane Fyr i Flora * 12,6 grader Ullensvang Forsøksgård, og Florø Lufthavn * 12,4 grader Sædalen i Bergen, og Modalen III i Nordhordland * 12,3 grader Skredderdalen i Bergen, og Ålesund- Industriveien * 12,2 grader Vats i Vindafjord i Nord-Rogaland, Slåtterøy Fyr i Bømlo, og Stadlandet i Selje * 12,1 rader Fjærland-Bremuseet, og Ørskog på Sunnmøre.
Vi gir oss der, men skynder oss med å bringe de fylkesvise desember-rekordene for Vestlandsfylkene og det øvrige værvarslingsområdet til VVV før regionen blir splittet opp:
# ROGALAND: 15,0*C, Skudenes-Høines på Karmøy, den 8.12.2000
# HORDALAND: 16,4*C, Bergen-Fredriksberg, den 12.12.1938
# SOGN OG FJORDANE: 16,5*C, Fjærland-Skarestad i Sogn, den 1.12.1984
# MØRE OG ROMSDAL: Norgesrekorden på 18,3*C, Sunndalsøra III, den 1.12.1998
# TRØNDELAG: 13,8*C, Vinjeøra I i Hemne den 30.12.1972, og Orkdal-Øyum den 6.12.2000. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
VESTLAND PÅ MANDAGENS VARMETOPP: - Årets hittil høyeste maksimum = 20,6*C på Stord Lufthavn
Bærum, 20.04.21: (NY!) Mens Vær og Vinds spesialtilgang på eKlima-databasen ikke fungerer, må vi støtte oss på andre kilder for å fortelle om at gårsdagens topp på 20,6*C er hittil høyeste temperatur i det laaange landet vårt hittil i år!
Les mer |
SOMMEREN KOM PÅ EN SØNDAG: - Både Østlandet, Sørlandet og sørlige Vestland fikk sitt første møte med årets sommer; varmest på Tofte i Hurum
Bærum, 19.04.21: Tre timer etter at ekstremdøgnet i går var avsluttet pr kl. 20.00 sommertid, var det fortsatt store mangler i temperaturene i Meteorologisk institutts datavarehus, eKlima. Nå i formiddag er også døgnmidlene på plass -- med sommer!
Les mer |
TIRSDAGSVARMEN ØSTENFJELLS: - Fem steder i Vestfold og Telemark og i Viken nådde opp til nordisk sommervarme på nest siste mars-dag
Mandal-Eigebrekk, 31.03.21: Også ved dette midnattskiftet manglet det maksimumstemp'er i Meteorologisk institutts datavarehus, eKlima-databasen. Derfor kunne heller ikke NRK-TV-meteorologen bringe toppnoteringene i Dagsrevyens kveldssendinger!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|