Samarbeids- partnere:





|
"VARMEBØLGEN" I ARKTIS BRUTT ETTER 110 MÅNEDER: - Mars måned i Longyearbyen ender 0,4*C under normalen
Bærum, 30.03.20: Når det gjenstår ett døgn av mars 2020 og det er 24 timevise temperaturer som ikke er "i boks" hos Meteorologisk institutt, er det klart at måneden blir den første på ikke mindre enn 111 måneder som blir litt kaldere enn normalt!
Værnettstedet Vær og Vind har fulgt temperaturene i Longyearbyen på Svalbard fra og med desember 2010 "på svært nært hold". Til og med fredag den 27. lå det an til at normalen (1961 -- 1990) på minus 15,7 grader likevel "skulle holde". Men så er det kommet tre dager med døgnmidler flere grader under det normale. - Går temperaturvarslene for Svalbard Lufthavn inn slik vi finner dem på nettportalen "yr.no", ender månedsmiddeltemperaturen på minus 16,1 grader iht vår beregning på en sen mandagskveld. På fattige fire tidels grad Celsius ble en ni år og tre måneder lang ubrutt rekke av måneder som har vært langt mildere, for ikke å si varmere, enn normalt. - I denne rekordlange perioden har en enkelt måned -- februar 2014 -- vært hele 14,5 grader varmere enn normalt, viser Vær og Vinds oversikt i kveld. Februar for vel seks år siden hadde en månedsmiddeltemperatur på minus 1,7 grader -- den varmeste februar-måneden siden nmålingene på Svalbard Lufthavn nordvest for selve Longyerar startet høsten 1975 -- mens midlet skulle normalt ha vært minus 16,2 grader.
- Mars 2020 Den kaldeste dagen i måneden som går ut av tiden om cirka 24 timer, var onsdag 18. mars da døgnmidlet var minus 26,7 grader ifølge eKlima, mot normalt på denne datoen minus 15,7*C. Den minst kalde dagen var søndag 22.3. med minus 3,6 grader i døgnmiddel, mens det normale på denne datoen er minus 11,9 grader. - Årets mars i Longyear blir med en endelig månedsmiddeltemperatur på minus 16,1 grader, slik Vær og Vind har beregnet den, gi den kaldeste mars måned på nøyaktig 15 år. I 2005 var månedsmidlet minus 16,9 grader.
- Mars 3,6 grader varmere de siste 30 år Gitt at månedsmidlet i år ender på minus 16,1 grader når alle de 744 timevise temperaturloggingene er i boks, vil den nye 30-årsnormalen for den fjerde internasjonale normalperioden 1991 -- 2020 ende på minus 12,1 grader. I denne nye normalperioden (f.o.m. 1991) har bare sju av de 30 årene vært kaldere enn normalt, med mars 2002 som den kaldeste med et middel på minus 18,3 grader, Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TO STEDER I ROGALAND FIKK OVER 100 MM NEDBØR SISTE DØGN: - 119,0 mm på Maudal i Gjesdal var det våteste
Bærum, 22.01.21: Mens ekstremværet Frode har herjet i Nord-Helgeland, og Troms med vindkast opp i 50 m/s -- orkan starter på 32,7 m/s! -- har det samtidig kommet svært mye nedbør i de to Rogalands-kommunene Gjesdal og Lund: Opptil 119,0 mm!
Les mer |
FÆRDERS NYE NORGESREKORD FOR ÅRSMIDDELTEMPERATUREN: - Står seg på 10,3*C og stryker dermed 10,0*C fra 2014 og Sola og Fister-Sigmundstad
Bærum, 02.01.21: Vær og Vind slo fast i et oppslag den 22.12. at Færder Fyr ville sette ny norgesrekord for høy årsmiddeltemperatur med 10,3*C. Når månedsdata for hele 2020 nå er tilgjengelig i Meteorologisk institutts datavarehus, er dette klart.
Les mer |
REKORDNEDBØR FØR KVIKKLEIRERASET I GJERDRUM: - Overmettet leiregrunn raste ut i ca 700 meters lengde og 300 meters bredde
Bærum, 01.01.21: Den katastroferammede kommunen Gjerdrum er ikke dekket inn på Meteorologisk institutts nett. Kommunene omkring som Nittedal, Lillestrøm, Nannestad og Ullensaker er dekket. Stasjonen Skedsmo- Hellerud ligger ca 8 km SSW for Ask.
Les mer |
Nyhetsarkiv
|