Samarbeids- partnere:





|
ENDA FLERE STEDER HADDE NORDISK SOMMERVARME I DAG: - Men ingen slo Valldal-Linges 22,1*C
Bærum, 01.10.20: Da ekstremdøgnet torsdag 1. oktober anno 2020 var over kl. 20.00 CEST i kveld, var det til sammen 20 offisielle steder hos Meteorologisk institutt der temperaturene hadde passert 20,0 grader, dvs. hadde hatt en nordisk sommerdag!
I en sen kveldstime følger Vær og Vind opp den vær- saken vi la ut sent i ettermiddag der vi hadde Valldal- Linge på indre Sunnmøre på topp med 22,1 grader i maksimum. Dermed ble det nøyaktig 20 steder med nordisk sommervarme i dag, ifølge våre søk i eKlima- databasen til Meteorologisk institutt. Vi har samtidig kikket på de FEM VARMESTE i kveld på nettportalen "yr.no" der vi på delt annenplass med 21,3 grader finner stedet bindestrek (-). Vårt lille detektivarbeid viser at bindestrek på "yr.no" var Brusdalen i Ålesund, som nylig erstattet Brusdalsvatn i samme by.
- Dagens nordiske sommertemperaturer Her følger Vær og Vinds komplette oversikt, med data hentet ut fra Meteorologisk institutts datavarehus (eKlima for oss utenfor Instituttet). Vi utelukker ikke at det i oversikten vår kan finnes fortsatt svartelistede klimastasjoner:
* 22,1 grader Valldal-Linge på indre Sunnmøre * 21,8 grader Svelgen II i Bremanger i Nordfjord * 21,4 grader Tingvoll I på Nordmøre (topper på "yr.no") * 21,3 grader Ørskog på Sunnmøre, og Brusdalen i Ålesund * 21,2 grader Emblem i Ålesund * 21,0 grader Bergen-Florida VVV * 20,9 grader Valldal-Muri på indre Sunnmøre, og Bergen-Florida UiB * 20,7 grader Fjærland-Bremuseet i Sogn * 20,5 grader Åndalsnes-Kamshaugen, Molde Lufthavn, og Hustadvatn i Hustadvika kommune * 20,3 grader Tafjord på indre Sunnmøre * 20,2 grader Voss-Vossevangen * 20,1 grader Sunndalsøra III, Kristiansund Lufthavn, Ørsta-Volda Lufthavn, Fureneset i Fjaler i Sogn, og Åsane i Bergen. - - - Som man vil se, var også det nye Vestland fylke representert på denne oversikten, med bl.a. begge klimastasjonene til Vêrvarslinga på Vestlandet og Universitetet i Bergen på Bergen-Florida. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TO STEDER I ROGALAND FIKK OVER 100 MM NEDBØR SISTE DØGN: - 119,0 mm på Maudal i Gjesdal var det våteste
Bærum, 22.01.21: Mens ekstremværet Frode har herjet i Nord-Helgeland, og Troms med vindkast opp i 50 m/s -- orkan starter på 32,7 m/s! -- har det samtidig kommet svært mye nedbør i de to Rogalands-kommunene Gjesdal og Lund: Opptil 119,0 mm!
Les mer |
FÆRDERS NYE NORGESREKORD FOR ÅRSMIDDELTEMPERATUREN: - Står seg på 10,3*C og stryker dermed 10,0*C fra 2014 og Sola og Fister-Sigmundstad
Bærum, 02.01.21: Vær og Vind slo fast i et oppslag den 22.12. at Færder Fyr ville sette ny norgesrekord for høy årsmiddeltemperatur med 10,3*C. Når månedsdata for hele 2020 nå er tilgjengelig i Meteorologisk institutts datavarehus, er dette klart.
Les mer |
REKORDNEDBØR FØR KVIKKLEIRERASET I GJERDRUM: - Overmettet leiregrunn raste ut i ca 700 meters lengde og 300 meters bredde
Bærum, 01.01.21: Den katastroferammede kommunen Gjerdrum er ikke dekket inn på Meteorologisk institutts nett. Kommunene omkring som Nittedal, Lillestrøm, Nannestad og Ullensaker er dekket. Stasjonen Skedsmo- Hellerud ligger ca 8 km SSW for Ask.
Les mer |
Nyhetsarkiv
|