Samarbeids- partnere:





|
RETTELSE: - Ikke tropenatt i Åfjord på Fosenhalvøya torsdag; systemfeil oppdaget
Mandal-Eigebrekk, 11.06.11: Vær og vind beklager at vi utropte Åfjord III i Sør-Trøndelag til å være først ute denne sommersesongen med tropenatt. Vi oppga 20,1 grader som nattens minimum fram til kl. 08.00 torsdag. Dette var feil. Men ikke vår feil!
Da vi satt på hotellrommet vårt i den estiske hovedstaden Tallinn torsdag morgen ved 08.30-tiden norsk sommertid, fikk vi opp 20,1 grader som nattens minimumstemperatur (TAN) på den allment tilgjengelige eKlima-tjenesten hos Meteorologisk institutt for værstasjon 71780 ÅFJORD III. Som en ekstra sjekk hentet vi opp samtlige timevise øyeblikkstemperaturer (TT) og minimumstemperaturer (TAN) fra og med kl. 01.00 til og med 07.00 NMT (02.00 - 08.00 sommertid). Da fikk vi også opp 20,1 grader.
- Feil Det vi dermed IKKE visste DA, var at det i timen fram til kl. 23.00 NMT (midnatt sommertid) onsdag 8. juni hadde vært 19,7 grader - og at dette ble nattens minimumstemperatur i hele 12-timersperioden kl. 20.00 - 08.00 sommertid torsdag 9. juni!
- Systemfeil Fra gammelt av har det såkalte ekstremdøgnet vært fra kl. 19.00 normaltid foregående dag til samme tid den dagen vi har satt søkelyset på. Også etter at Klimadivisjonen på Meteorlogisk institutt begynte å beregne DØGNMIDDELTEMPERATUREN som midlet av 24 timevise temperaturer innen døgnet 01.00 - 24.00 normaltid (02.00 - 01.00 sommertid), skulle ekstremdøgnet være nevnte kl. 19.00 - 19.00 NMT. I tilfellet med værstasjon 71780 ÅFJORD III natt til torsdag 9. juni skulle altså nattens minimum fram til kl. 08.00 om morgenen ha kommet ut med TAN-verdien 19,7 grader. Men fordi denne verdien kom ut FØR midnatt NORMALTID onsdag 8. juni, ble denne forkastet av "systemet" da TAX (nattens maksimum) og TAN (nattens minimum) for 09.06.2011 automatisk ble gjort tilgjengelig på eKlima umiddelbart etter kl. 08.00 sommertid. Dermed kom TAN ut som 20,1 grader - noe som Vær og vind ikke hadde noen grunn til ikke å stole på. Og spesielt ikke siden vi etterkontrollerte de timevise minimum'ene mellom 00.00 og 07.00 NMT (normaltid). Tirsdag over pinse tar Vær og vind dette problemet opp som en systemfeil med den systemansvarlige på Instituttet. Konklusjon: Sommersesongen første tropenatt blir dermed fredagens 21,5 grader på Svolvær-Skrova Fyr. Pinseaftenshilsen fra Bernt Lie.
Tilbake
|
 Nyheter
SVENSK TROPEVARME TORSDAG: - 37,3*C i Östra Småland varmeste i juli-Sverige på 89 år!
Mandal-Eigebrekk, 22.07.22: Torsdag 21.7. blir stående i moderne svensk klimahistorie med landets høyeste temperatur i juli siden 1933. For 89 år siden, den 9.7.1933, ble det målt 38,0*C i Ulltuna, samme dag som Halden hadde norsk tropenattrekord.
Les mer |
VARM SØRLANDSMORGEN; INGEN TROPENATT: - Morgentemperaturer kl. 08.00 oppe på 20-tallet
Mandal-Eigebrekk, 22.07.22: Om natten her nede på Sørlandet har vært varm, ble det ingen tropenatt! Og heller ikke andre steder i resten av landet. - Og det kan ventes kraftige byger, legges det til av klimaforsker Jostein Mamen på Met.no.
Les mer |
KRISTIANSAND S. I DAG: - Yr.no-prognose 30; det ble bare 25,9 grader
Mandal-Eigebrekk, 21.07.22: I dag, torsdag, skulle det bli virkelig tropevarmt i Sørlandshovedstaden. På hjemfarten fra Hirtshals med kveldsavgangen i går endret prognosen på skipets tv-skjermer seg fra 28 til 30 grader. Det ble bare 25,9*C...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|