Proweb Logg inn:
Brukernavn: 
Passord:

Samarbeids- partnere:

 

 







NEDBØRREKORD: - Åfjord i Sør-Trøndelag har aldri hatt en våtere mars; opptil 611,4 mm


Mandal-Eigebrekk, 04.04.12: - Basert på observasjoner fra værstasjonene var månedsnedbøren for Norge 155% av normalen. For landet som helhet er dette den niende våteste mars som er registrert, skriver Meteorologisk institutt i sin mars-oversikt.

- Deler av Trøndelag, Nordland og Troms har fått 250 til 400 prosent av normalen, mens store deler av Østlandet og Sørlandet har fått under 50 prosent av normalen, fortsetter resymeet fra Meteorologisk institutt over mars-nedbøren.
For Trøndelag som helhet er årets mars den nest våteste; for Nord-Norge som helhet den cirka sjette våteste, mens den både for Østlandet og Sørlandet som helhet er den 20.de - 25.te tørreste.

- Rekord i Sør-Trøndelag
- Åfjord-Momyr (Sør-Trøndelag) har fått mest nedbør av stasjonene i denne oversikten (Klimatologisk månedsoversikt; red.'s merknad) med 611,4 mm (419 prosent av normalen), etterfulgt av Breivoll (Sør-Trøndelag) med 504,6 mm (400 prosent), Eide på Nordmøre (Møre og Romsdal) med 495,8 mm (277 prosent), og Liafoss (Nord-Trøndelag) med 459,8 mm (295 prosent), kan Meteorologisk institutt videre fortelle i teksten til de mange tabellene og kurvene over mars-været.
Til dette kan Vær og vind fortelle - etter som det er vi som har kategorisert alle slags norske værrekorder - at Åfjord-Momyrs 611,4 mm nedbør er ny fylkesrekord for Sør-Trøndelag fylke. Den gamle mars-rekorden var fra 1938. Det er i samme kommune Åfjord at nedbørstasjonen Lysvatnet for 74 år siden målte 572 mm.

- Mange lokale nedbørrekorder
Klimatologisk månedsoversikt for mars 2012 fra Klimadivisjonen på Meteorologisk institutt inneholder også oversikt over en del nye lokale døgnnedbørrekorder fra Oppland til Nordland, dessuten nye rekorder for månedsnedbørsummene fra begge trøndelagsfylkene og Nordland.
Den største månedssummen fra værstasjonene i Nord-Trøndelag var 459,8 mm fra Liafoss i Kolvereid (Nærøy kommune) og i Nordland 442,1 mm fra Lurøy på Helgelandskysten.
Spesielt i Nordland blekner årets største månedssum unektelig når Vær og vind kan fortelle at rekorden i dette fylket er - hold deg fast - 975 mm fra Strompdal i Velfjord på Sør-Helgeland (nå Brønnøy kommune). Året var 1953.
Mars 1953 satte nye fylkesrekorder både i Nord-Trøndelag, Nordland, Troms og Finnmark, som fortsatt står etter snart 60 år.
Copyright: Bernt Lie


Tilbake

Nyheter

FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!

Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra
Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye
norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til
221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2.
Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.

Les mer


FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime

Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering
på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i
forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var
på 18,6 grader og ikke 18,5.
Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!

Les mer


FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!

Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et
par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt
hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den
kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader
til åtte plussgrader!

Les mer


Nyhetsarkiv

Bernt Lie, Rudsveien 22H, 1346 Gjettum
E-post: bernt.lie38@gmail.com
Site powered by WebOfficeOne ©