Samarbeids- partnere:





|
SISTE APRILDAG: - Nesbyen varmest med 17,6 grader; bare minus 7,4 i 1894 meters høyde i Midt-Jotunheimen
Mandal-Eigebrekk, 30.04.12: Ytterligere vel en grad varmere enn det hittil hadde vært, var det som landets varmeste sted - Nesbyen i Hallingdal - avsluttet den midterste vårmåneden april med. Nærmest lå Fåvang i Gudbrandsdalen og Fjærland i Sogn ...
Ikke sjelden forekommer det at den høyeste temperaturen i april forekommer på den aller siste dagen i måneden. Det skjedde også i dag. Nesbyen i Hallingdal slo til med 17,6 grader - en meget interessant temperatur i landssammenheng. Det kommer Vær og vind tilbake til i en minioversikt om kort tid.
Mandagsvarmen Vær og vind har på ny trålet gjennom samtlige norske klimastasjoner på fastlandet og de temperaturene som foreligger på eKlima hos Meteorologisk institutt og har derfor rangert de stedene som mandag hadde 14 grader og høyere som maksimumstemperatur:
* 17,6 grader Nesbyen-Todokk * 17,5 grader Fjærland-Bremuseet i Sogn, og Fåvang Jernbanestasjon i Gudbrandsdalen * 17,1 grader Voss-Vossevangen * 16,9 grader Evenstad-DIH i Østerdalen * 16,7 grader Kvamsøy i Hardanger * 16,5 grader Rena-Haugedalen * 16,4 grader Rena Flyplass * 16,1 grader Bergen-Florida, og Ullensvang Forsøksgård i Hardanger * 15,8 grader Vangsnes i Sogn * 15,7 grader Førde-Tefre i Sunnfjord, og Lærdal IV-Lærdalsøyri * 15,6 grader Lillehammer-Sætherengen * 15,3 grader Sande-Galleberg * 15,2 grader Stryn-Kroken, Fagernes, og Drammen-Berskog * 15,0 grader Trysil Vegstasjon, og Sarpsborg-Brannstasjonen * 14,8 grader Modalen III i Nordhordland * 14,6 grader Hamar III, og Notodden Flyplass * 14,5 grader Fister-Sigmundstad, Oslo-Blindern, og Alna i Oslo * 14,2 grader Tafjord, Flisa II i Solør, Vest-Torpa II, Sauda i Ryfylke, Melsomvik-Melsom, og Kjeller Flyplass * 14,1 grader Gullholmen ved Moss, Lysebotn-Nedrebø i Forsand i Sør-Rogaland, og Hønefoss-Høyby * 14,0 grader Gjerstad Jernbanestasjon, Nelaug-Jernbanestasjonen, Ås-Universitetet, og Gulsvik Jernbanestasjon.
- Det kaldeste Laveste minimumstemperatur i dag, mandag, ble minus 7,4 grader logget ut på Juvvasshøe (1894 m.o.h.) i Midt-Jotunheimen. Andre kjølige steder var f.eks. Drevsjø i Engerdal med minus 5,3 grader, og Suolovuopmi-Lulit på Finnmarksvidda med minus 4,5 grader. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|