Proweb Logg inn:
Brukernavn: 
Passord:

Samarbeids- partnere:

 

 







KALD START II: - Vervarslinga i Bergen ser på fem maidager og sammenligner med det normale for hele måneden!


Bærum, 08.05.12: Trønder-Avisa, som utkommer i Steinkjer, skulle absolutt ha en oversikt som viste at mai hittil hadde vært noe bortimot rekordkald. Vær og vind ønsket ikke å hjelpe til med dette, men bad dem snakke med vakthavende meteorolog i Bergen.

___________________________
Av værstatistiker Bernt Lie
___________________________

- Det har ikke vært noen bunnoteringer for temperatur, men månedsmiddeltemperaturen så langt er et stykke under normalen. Steinkjer ligger for eksempel fire grader under normalen så langt i mai, opplyser meteorolog Geir Ottar Fagerlid ved Vervarslinga på Vestlandet, Bergen, til Trønder-Avisas medarbeider Stig Kristiansen.

- Bare fem dager!
Statsmeteorologen i Bergen setter seg til datamaskinen og får ut middeltemperaturer for de FEM første dagene av mai (det var jo bare tidlig kveld søndag). Da var 16,1 prosent av måneden kartlagt!
Men så gjør statsmeteorolog Fagerlid det helt store: Han sammenligner middeltemperaturen for de FEM FØRSTE døgnene av mai med normalene for HELE måneden.
Konklusjonen blir da at det i Nord-Trøndelag har vært fra 3,0 til 4,5 grader kaldere enn normalt hittil i mai.

- Høres kaldt ut ...
- Og det høres jo ganske kaldt ut, er Vær og vind enig i.

- Med normaler for den 1. - 5. mai
Hadde derimot statsmeteorolog Fagerlid sammenlignet de beregnede middeltemperaturene for de fem døgnene med normalene for DE SAMME FEM DØGN, ville regnskapet ha blitt et helt annet.
- For eksempel i Steinkjer som hadde hatt det fire grader kaldere enn normalt, har det bare vært 1,4 grader kaldere enn normalt. Nettopp det syntes Vær og vind ikke at det skulle være så mye vits å lage noe stort oppslag på. Vi refererer til hva vi kan lese på "t-a.no", skrevet ut av journalist Stig Kristiansen og sist endret kl. 21.23 søndag kveld.

- De riktige avvikene
Trønder-Avisas oppslag på nett, godt illustrert av en fisker ved bredden av Namsen (?) som står i 25 - 30 centimeter snø og ellers befinner seg i et kaldt og ufyselig vær, brakte disse middeltemperaturene så langt i mai (uten å fortelle at de bare omfattet fem døgn og heller ikke fortalte om minimumstemperaturene søndag 6. mai).
Vær og vind har sammenstilt i parentes hvor mye kaldere statsmeteorolog Fagerlid ved VVV, Bergen, hadde kommet til at det hadde vært, og hva det i virkeligheten hadde vært:

¤ Kjøbli i Snåsa: 2,9 grader (-4,5 i avvik) som er 1,9 under normalen.
¤ Værnes: 4,7 grader (-4,4 i avvik), som er 2,1 under normalen.
¤ Nordli: 1,0 grader (-4,4 i avvik), som er 1,8 under normalen
¤ Verdal: 4,3 grader (-4,2 i avvik), som er også 1,8 under normalen
¤ Meråker: 3,8 grader (-4,1 i avvik), som er 1,5 under normalen
¤ Steinkjer: 4,6 grader (-4,0 i avvik), som er 1,4 under normalen
¤ Namsskogan: 2,7 grader (også -4,0 i avvik), som er bare 1,1 under normalen!
¤ Namsos Lufthavn: 3,9 grader (-3,7 i avvik), som er 1,5 under normalen
¤ Rørvik Lufthavn: 4,3 grader (-3,6 i avvik), som er 1,9 under normalen
¤ Nordøyan Fyr: 4,3 grader (-3,3 i avvik), som er 1,6 under normalen
¤ Sklinna Fyr: 4,2 grader (-3,0 i avvik), som er 1,5 grader under normalen.

- Vær og vind gratulerer
Når man kan bomme så mye som nesten tre grader (nøyaktig 2,9 grader) som tilfellet er for eksempel med Namsskogan, da er det grunn til å rope et rungende varsko om at stort galere kan det ikke gå når man sammenligner med hva som er normalt.
Det blir like galt som om et anerkjent firma skulle fremlegge årsregnskapet sitt og bare baserte seg på januar og februar (59 av årets dager)!
- - -
Statsmeteorolog Geir Ottar Fagerlid ved Vervarslinga for Vestlandet, Bergen, skal bli gjort spesielt oppmerksom på denne saken, som kan stå som et skrekkens eksempel på hva ikke-faglige statistikere kan få seg til å trekke sammenligninger med.


Tilbake

Nyheter

FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!

Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra
Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye
norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til
221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2.
Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.

Les mer


FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime

Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering
på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i
forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var
på 18,6 grader og ikke 18,5.
Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!

Les mer


FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!

Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et
par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt
hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den
kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader
til åtte plussgrader!

Les mer


Nyhetsarkiv

Bernt Lie, Rudsveien 22H, 1346 Gjettum
E-post: bernt.lie38@gmail.com
Site powered by WebOfficeOne ©