Samarbeids- partnere:





|
SØNDAGSVARMEN: - Sarpsborg eneste stedet som nådde nivået for nordisk sommervarme
Bærum, 21.05.12: Etter nattens regnvær på Østlandet som ga 6,8 mm nedbør på Vær og vinds hjemmebase på Dønski i Bærum og 6,7 mm på Tryvannshøgda, klarnet det opp. Det ble etter hvert en nydelig og varm sommerdag. Tre byer østafjells var varmest!
Mange steder på Østlandet ble det sommer i klimatologisk forstand både lørdag og søndag. Østfoldbyen Sarpsborg var varmest begge dagene denne helgen; søndag med 20,0 grader som akkurat kvalifiserer til betegnelsen en nordisk sommerdag. Alle de tre byene Sarpsborg, Notodden og Hønefoss var varmest søndag, ifølge Vær og vinds søk på eKlima.
De varmeste stedene Vær og vind har gjennomgått temperaturene på eKlima hos Meteorologisk institutt og kan derfor presentere denne oversikten over de høyeste maks'ene søndag:
* 20,0 grader Sarpsborg-Brannstasjonen * 19,5 grader Notodden Flyplass * 19,4 grader Hønefoss-Høyby * 19,3 Gvarv-Nes i Telemark * 18,8 grader Oslo-Blindern * 18,7 grader Dønski i Bærum * 18,6 grader Drammen-Berskog * 18,3 grader Tveitsund i Nissedal * 18,1 grader Ås-Universitetet, og Nesbyen-Todokk * 18,0 grader Rakkestad i indre Østfold, Årnes i Nes på Romerike, Moss-Rygge, og Melsomvik-Melsom * 17,9 grader Hynnekleiv Jernbanestasjon i Aust-Agder, og Alna i Oslo * 17,8 grader Voss-Vossevangen, Aurskog II, Sande-Galleberg, Kongsberg Brannstasjon, og Gulsvik Jernbanestasjon * 17,7 grader Vats i Vindafjord i Nord-Rogaland, Eik-Hove i Sør-Rogaland, Konnerud ved Drammen, og Kjeller Flyplass * 17,5 grader Hamar III * 17,4 grader Stord Lufthavn, og Valle i Setesdal * 17,3 grader Byglandsfjord-Neset * 17,2 grader Skien-Geiteryggen * 17,1 grader Bjørnholt i Nordmarka * 17,0 grader Veggli II i Numedal.
... og i nord Den høyeste maksimumstemperaturen i Nord-Norge søndag var 11,1 grader, loget ut både på Pasvik-Svanvik og Kirkenes Lufthavn. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|