Proweb Logg inn:
Brukernavn: 
Passord:

Samarbeids- partnere:

 

 







UV-STRÅLING TORSDAG: - Opptil indeksverdi 5,3 i lavlandet; 7,9 på Finse


Mandal-Eigebrekk, 24.05.12: Statens strålevern på Østerås i Bærum har gått ut med varsler om høye UV-indeksverdier de neste dagene.
Torsdagens nydelige vær på Østlandet og Sørlandet ga maks-verdi på 5,3 på Østerås i Bærum og 4,9 på Landvik v/Grimstad.


På NRK-Sørlandssendingen torsdag ettermiddag ble det advart mot høy UV-stråling i det fine og varme været med nesten skyfri himmel. En indeksverdi på 3 til 5 regnes som moderat stråling; 6 til 7 som høy, mens en indeksverdi over 11 er ekstrem.

Torsdagens stråling
På hjemmesidene til Statens strålevern på Østerås i Bærum var høyeste verdi på Østerås 5,3 ved 13-tiden. Tilsvarende verdi på Landvik ved Grimstad var 4,9 ved samme tidspunkt, mens det på Finse - med mye og reflekterende snø - var en indeksverdi på hele 7,9.
Ved den automatiske værstasjonen på Dønski videregående skole i vestre Bærum var, ifølge stasjonens nettdata, høyeste indeksverdi = 4,9 presis kl. 12.40 i dag. Da var lufttemperaturen 26,4 grader, luftens relative fuktighet = 34 prosent, og det blåste svak sørvestlig vind 1,8 m/s.
- Desto tørrere luften er og jo mer solen skinner nærmest uhindret gjennom tynne fjærskyer (rester fra kondensstriper fra flytrafikken oppe i 30-35.000 fot), desto mer må man passe på å beskytte seg mot solforbrenninger.
Vær og vind anbefaler solhungrige nå i pinsehelgen å følge med i varslene om mulig høye UV-verdier.
Copyright: Bernt Lie


Tilbake

Nyheter

FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!

Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra
Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye
norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til
221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2.
Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.

Les mer


FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime

Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering
på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i
forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var
på 18,6 grader og ikke 18,5.
Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!

Les mer


FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!

Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et
par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt
hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den
kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader
til åtte plussgrader!

Les mer


Nyhetsarkiv

Bernt Lie, Rudsveien 22H, 1346 Gjettum
E-post: bernt.lie38@gmail.com
Site powered by WebOfficeOne ©