Proweb Logg inn:
Brukernavn: 
Passord:

Samarbeids- partnere:

 

 







ORKANEN CARLOTTA: - Går på land på sørkysten av Mexico tidlig lørdag morgen


Miami/Bærum, 16.06.12: Den tredje orkanen i det østlige Stillehavet denne orkansesongen, Carlotta, har utviklet seg til en kategori II-orkan. Ved midnatt norsk tid natt til lørdag lå den ca 105 kilometer utenfor den mexicanske kystbyen Puerto Ángel.

- Overvåkingsfly rapporterer at orkanen Carlotta øker raskt i styrke og er i øyeblikket en kategori II-orkan, melder det amerikanske orkanvarslingssenteret i Miami, Florida kl. 00.05 norsk sommertid natt til lørdag (kl. 13.05 lokal tid fredag).
Selve orkansenteret er av NOAA kl. 00.00 norsk tid lokalisert på posisjonen 14,8 nordlig bredde og 96,3 grader vestlig lengde. Etter hva Vær og vind kan se på vårt lokale atlas, betyr det at senteret for cirka en time siden lå ca 105 kilometer sør for byen Puerto Ángel på den mexicanske sørkysten.

- Mot nordvest i 19,3 km/t
NOAA oppgir at selve senteret i Carlotta beveger seg mot nordvest med en fart av 19,3 km/t (12 mph). Lufttrykket i "orkanens øye" er analysert til 976 hPa, og største vindhastighet er 166,7 km/t (46,3 m/s) med vindkast opp i 203,7 km/t (56,6 m/s), som svarer til en kategori II-orkan.
I løpet av timene fram til kl. 08.00 norsk tid (kl. 23.00 lokal tid fredag kveld) varsler NOAA at vinden vil øke til 175,9 km/t (48,9 m/s) som største middelvind og med vindkast opp i 213,0 km/t (59,2 m/s).
Med den farten som Carlotta beveger seg nordvestover inn mot sørkysten av Mexico - i det østlige Stillehavet - vil den gjøre landfall ved 09-tiden norsk tid lørdag morgen (ved midnatt lokal tid) like vest for kystbyen Puerto Escondido og forårsake omfattende skader.
NOAA skriver ikke noe om hvor store nedbørmengder som kan ventes i kjølvannet av Carlotta.
Som navnet indikerer, er Carlotta den tredje orkanen i inneværende orkansesong i det østlige Stillehavet, en orkansesong som vanligvis begynner den 15. mai.

- Ut i Stillehavet igjen
Etter å ha sneiet inn over det mexicanske kystlandskapet i vel ett døgns tid varsler NOAA at orkanen Carlotta er ute over Stillehavet igjen søndag kveld kl. 20.00 norsk tid (11.00 lokal tid) og er redusert til et stormsentrum.
Copyright: Bernt Lie


Tilbake

Nyheter

FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!

Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra
Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye
norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til
221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2.
Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.

Les mer


FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime

Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering
på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i
forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var
på 18,6 grader og ikke 18,5.
Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!

Les mer


FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!

Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et
par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt
hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den
kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader
til åtte plussgrader!

Les mer


Nyhetsarkiv

Bernt Lie, Rudsveien 22H, 1346 Gjettum
E-post: bernt.lie38@gmail.com
Site powered by WebOfficeOne ©