Samarbeids- partnere:





|
UKEVÆRET 29: - Fredagsvarmen på Landvik ved Grimstad ble det høyeste; kaldest i hele uken på Juvvasshøe
Mandal-Eigebrekk, 22.07.12: Vær og vind må slutte oss til alle som mener at 24 grader nå nesten midt i juli er for dårlig. Dette ble nemlig ukens høyeste temperatur fredag, tett fulgt av ukeåpningen mandag i Pasvikdalen i Øsr-Finnmark. Vi har mer.
- Stabilt ustadig og ustabilt. Dette passer også ganske godt som fasit på også denne uken av sommeren 2012. Men inniblant alle de 168 timene som denne uken omfatter, har det også forekommet atskillige timer med pent vær, men altså ikke spesielt høye sommertemperaturer.
- Nysnø i høyfjellet Som om det er noen sensasjon ble det lagt ut foto fra Juvvasshytta i vel 1800 meters høyde i Midt-Jotunheimen på nettstedet sol.no, der det natt til lørdag kom nysnø som også la seg over parkerte feriebiler ved den lokale turisthytten. Når det kommer nedbør såpass høyt oppe i høyfjellet og det samtidig er to-tre kuldegrader, da blir sommernedbøren SNØ uansett! Det er rett og slett fysisk helt vanlig. Samtlige dager denne uken er det den automatiske værstasjonen på Juvvasshøe i Midt-Jotunheimen (1894 m.o.h.) som har logget ut de laveste temperaturene på landbasis.
- Nedbør Også denne uken har det forekommet relativt store nedbørmengder på kort tid, et faktum som blir mer og mer vanlig i de tre sommermånedene juni, juli og august. Det skyldes varmfrontene som sveiper inn over landet vårt fra sørvest, vest og nordvest og gir bygenedbør. Kaldfrontene som gjerne følger etter, gir mer sammenhengende nedbør, men i mange tilfeller har værobservatørene problemer med å skille hva som er bygenedbør og hva som er sammenhengende nedbør når man ikke se skytoppene. De opptårnede cumulusene er klassiske tegn på at det er bygenedbør som er over oss. Flere ganger er det rapportert om voldsomme haglbyger - da har bygeskyene vokst seg opp til de helt store høyder av både 10, 11 og 12 tusen meter over oss. Da kan det bli haglkorn store som golfballer som treffer bakken!
EKSTREMTEMPERATURENE
Døgnets maksimum Mandag 16.7.: 23,9 grader Pasvik-Svanvik Tirsdag 17.7.: 22,2 grader Hakadal Jernbanestasjon Onsdag 18.7.: 21,5 grader Byglandsfjord-Neset Torsdag 19.7.: 22,3 grader Kvamsøy i Hardanger Fredag 20.7.: 24,0 grader Grimstad-Landvik Lørdag 21.7.: 22,4 grader Drammen-Berskog Søndag 22.7.: 21,1 grader Gulsvik Jernbanestasjon.
Døgnets minimum Mandag 16.7: -1,8 grader Juvvasshøe Tirsdag 17.7.: -0,9 grader do Onsdag 18.7.: -2,5 grader do Torsdag 19.7.: -0,1 grader do Fredag 20.7.: -2,8 grader do Lørdag 21.7.: -3,8 grader do Søndag 22.7.: -0,7 grader do. NB: Vær og vind minner igjen om at dette er de aller høyeste og de aller laveste temperaturene som har forekommet innen døgnet kveld-til-kveld kl. 20.00 - 20.00 sommertid. De er hver kveld hentet fra Meteorologisk institutts allment tilgjengelige eKlima-database.
DET MEST EKSTREME DEN 16. - 22. JULI Vi bringer, til sammenligning med hva denne uken har frembrakt, det mest ekstreme av temperatur- og nedbørforhold innen de datoer som denne uken omfatter:
> 35,0*C - norgesrekorden i juli! -, først Oslo I den 21.7.1901, dernest Trondheim I den 22.7.1901
< -5,4*C, Fanaråken, den 17.7.1978
> Varmeste tropenatt: 25,7*C - den absolutte norgesrekorden! -, Pasvik I, den 19.7.1957
< 155,6 mm nedbør - norgesrekorden i juli! -, Lurøy på Helgelandskysten, den 20.7.1982. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|