Proweb Logg inn:
Brukernavn: 
Passord:

Samarbeids- partnere:

 

 







40+ DOWN UNDER: - Sommeren kom tidlig i år i Western Australia


Perth/Mandal-Eigebrekk, 18.09.12: Torsdag og fredag i uken som var, var det svært vamt for årstiden i Western Australia. For første gang sommerhalvåret 2012/13 passerte temperaturene 40-streken i regionen Kimberley.
Høyeste natteminimum til nå 28,0*C!


Sommerhalvåret down under startet svært tidlig i september med temperaturer opp på 40-tallet. Allerede torsdag den 13. var det to steder hos BOM (Bureau of Meteorology) i den vestlige delen av Kimberley-regionen som hadde denne varmen: Curtin Aero med 40,8 grader i maksimum og West Roebuck med 40,5 grader.

Fredag den 14.
I samme region ble det også en het natt natten til fredag den 14.9. Værstasjonen på Bedoit Island noterte seg for en minimumstemperatur på 28 blank, mens de høyeste dagtemperaturene ble:

* 40,6 grader West Roebuck
* 40,5 grader Curtin Aero
* 40,0 grader Bidyadanga
* 39,3 grader Wyndham Aero, N-Kimberley
* 39,1 grader Derby Aero i W-Kimberley og Mandora i E-Kimberley.
I skrivende stund har Vær og vind ikke klart å finne ut hvorvidt disse 40-gradene er rekordtidlig start på sommersesongen i Australia da vi skrev datoen den 13. september.
Copyright: Bernt Lie


Tilbake

Nyheter

FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!

Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra
Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye
norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til
221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2.
Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.

Les mer


FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime

Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering
på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i
forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var
på 18,6 grader og ikke 18,5.
Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!

Les mer


FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!

Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et
par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt
hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den
kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader
til åtte plussgrader!

Les mer


Nyhetsarkiv

Bernt Lie, Rudsveien 22H, 1346 Gjettum
E-post: bernt.lie38@gmail.com
Site powered by WebOfficeOne ©