Samarbeids- partnere:





|
KRAFTIG REGN: - Opptil 65 mm nedbør ved Grimstad siste døgn; 50 mm på dagtid tirsdag
Bærum, 26.09.12: Nokså nøyaktig 50 mm nedbør bøttet ned over Grimstad i løpet av 12 timer tirsdag. Det er mer enn tredjedelen av hele novembernormalen. Det ble det våteste i hele landet i dag. Natt til i dag kom det ytterligere 15 mm nedbør der.
Tirsdag middag lå et for årstiden kraftig lavtrykk midt i Irskesjøen mellom Irland og England. Frontsystemene ut fra Irskesjøen kom i natt inn over Sørlandet. - Til sammen i natt og på dagtid tirsdag ble det 64,9 mm nedbør på Landvik ved Grimstad i det uoffisielle nedbørdøgnet kveld-til-kveld mandag til tirsdag, viser denne oversikten som Vær og vind har utarbeidet.
- 980 hPa Den britiske værtjenesten har pr kl. 14.00 norsk sommertid tirsdag analysert stormsenteret til å ligge midt i Irskesjøen med et sentrum på under 980 hPa. Det er spesielt okklusjonen (den sammenklappede fronten) ut fra dette som har gitt de store nedbørmengdene på dagtid tirsdag i Agder, slik Vær og vind har hentet dem opp fra eKlima-databasen til Meteorologisk institutt:
¤ 49,9 mm Grimstad-Landvik ¤ 31,0 mm Nelaug-Jernbanestasjonen ¤ 30,0 mm Lindesnes Fyr ¤ 29,5 mm Arendal-Torungen Fyr ¤ 25,3 mm Konsmo-Høyland ¤ 25,1 mm Mandal-Møllebakken ¤ 22,1 mm Hynnekleiv Jernbanestasjon ¤ 20,3 mm Farsund-Lista Fyr.
Det regner godt på Agder også sent tirsdag kveld. Vær og vind kommer derfor tilbake med en ny oversikt onsdag morgen for å få registrert nedbøren i det offisielle nedbørdøgnet morgen-til-morgen.
- Nadine Restene av den tidligere tropiske syklonen Nadine ligger tirsdag kveld på posisjonen ca 32 grader nord og 30 grader vest, ifølge orkanvarslingssenteret i Miami, Florida, og beveger seg meget sakte mot vest. Fredag morgen norsk tid er det ventet at Nadine kan ha utviklet seg til en kategori I-orkan. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|