Samarbeids- partnere:





|
DANSK HØSTFROST: - Stenhøj i Nord-Jylland først ute med minusgrad
København/Bærum, 12.10.12: - Stenhøj i Nord-Jylland fikk sesongens første, meteorologiske frost natten til torsdag 11.10. Både kl. 05.10 og 05.20 viste stasjonens termometer minus 0,3 grader, melder DMI (Danmarks Meteorologiske Institut) på nett.
- Det var bare DMIs værstasjon på Stenhøj i det nord-jyske landskapet som torsdag registerte frost i to meters høyde over bakken. Blant de øvrige fem andre av de kaldeste stedene natt til torsdag var to på Jylland (Isenvad og Aarhus Lufthavn), mens de tre andre ligger spredt på Sjælland (Sjælsmark, Roskilde Lufthavn, og Brandelev).
- Som normalt - Tidspunktet for vinterhalvårets første frost er helt normalt. Variasjonene mellom den første forekomst av frost de seneste ti årene er imidlertid store, påpeker DMI, og lister opp tid og sted for de seneste ti årene:
¤ I år: Den 11. oktober i Stenhøj ¤ 2011: Den 8. oktober ved Skrydstrup Flyveplads i Syd-Jylland ¤ 2010: Den 11. oktober Sjælsmark nord for København ¤ 2009: Den 13. oktober på Karup Lufthavn i Midt-Jylland ¤ 2008: Den 6. oktober ved Skrydstrup Flyveplads ¤ 2007: Den 9. oktober ved Frederikshavn i Nord-Jylland ¤ 2006: Den 30. oktober ved Bornholms Lufthavn ¤ 2005: Den 17. september i Isenvad i Midt-Jylland ¤ 2004: Den 9. oktober ved Kolding Lufthavn i Syd-Jylland ¤ 2003: Den 30. september i Horsens i Midt-Jylland.
- Kulderekorden DMI minner samtidig om at den absolutte kulderekorden i Danmark i oktober er minus 11,9 grader. - Den ble målt i Thorstedlund i Nord-Jylland i 1880. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|