Proweb Logg inn:
Brukernavn: 
Passord:

Samarbeids- partnere:

 

 







TV-VÆRVARSEL II: - Nå får vi vite hva som menes med bl.a. uendrede temperaturforhold


Bærum, 12.10.12: I går kveld interpellerte Vær og vind regionleder Tor Helge Skaslien, Værvarslingsavdelingen på Meteorologisk institutt, Blindern om hva værvarslingsbegrepene "uforandrede temperaturer" betyr og hva de innebærer. Les her hva svaret var!

- Generelt for temperaturvarsler gjelder disse retningslinjene:
¤ Uendret, stort sett uendret: Null til to graders endring.
¤ Litt kaldere / varmere, litt kjøligere / mildere, litt lavere / høyere etc.: To til fire grader.
¤ Kaldere / varmere / kjøligere / mildere / lavere / høyere temperaturer: Fire til sju grader.
¤ Betydelig kaldere / varmere / kjøligere /
mildere: Mer enn seks grader, forklarer regionleder Skaslien.
- Med endring tenker vi ikke på døgnvariasjoner, understreker han.

- Samme værsituasjon
Hvis værsituasjonen (luftmassen) er den samme fra én dag til neste - og det ikke er andre vesentlige forskjeller i skydekke e.l. - vil meteorologene kalle det stort sett uendrede temperaturforhold. Likevel kan temperaturen lokalt variere en del.
- I tillegg presiserer vi spesielt viktig temperaturinformasjon for årstiden, f.eks. "lokal nattefrost" tidlig om høsten, sier Skaslien, som også legger til at han ikke har satt seg inn i værsituasjonen eller sjekket med meteorologene som Vær og vind refererer til. Gitt at situasjonen som Vær og vind beskriver, er representativ for et større område, ville "lavere dagtemperaturer" ha vært et mer dekkende temperaturvarsel, legger regionlederen til.

- Mer på yr.no og meteogrammer
- Siden det ofte er et uløselig problem å uttrykke seg både kort og presist med tekst, legger vi ut flere detaljer i grafisk form på yr.no (meteogrammer). Det løser ikke alle problemer, men gir i alle fall et bedre uttrykk for temperaturutviklingen gjennom døgnet. For langtidsprognosen har vi også et sannsynlighetsvarsel for temperaturutviklingen, avslutter regionleder Tor Helge Skaslien sin forklaring på Vær og vinds spørsmål om "uendret temperatur" eller "uendrede temperaturforhold".
Vær og vind takker regionlederen for et raskt og utfyllende svar.
Copyright: Bernt Lie


Tilbake

Nyheter

FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!

Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra
Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye
norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til
221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2.
Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.

Les mer


FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime

Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering
på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i
forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var
på 18,6 grader og ikke 18,5.
Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!

Les mer


FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!

Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et
par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt
hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den
kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader
til åtte plussgrader!

Les mer


Nyhetsarkiv

Bernt Lie, Rudsveien 22H, 1346 Gjettum
E-post: bernt.lie38@gmail.com
Site powered by WebOfficeOne ©