Samarbeids- partnere:





|
MODALEN: - Setter ny nedbørrekord i november; etter 13 1/2 døgn har det kommet 697,6 mm
Bærum, 14.11.12: Kraftkommunen Modalen i Nordhordland kan se den kommende vinter lyst i møte. Meteorologisk institutts offisielle klimastasjon, Modalen III, har til og med tirsdag kveld kl. 19.00 fått hele 697,6 mm nedbør, ifølge Instituttets eKlimabase.
Ikke mindre enn 303,1 mm nedbør er det logget ut ved Meteorologisk institutts klimastasjon 53210 MODALEN III i kommunen av samme navn, beliggende i Nordhordland, i løpet av de 12 timene mellom 07.00 og 19.00 tirsdag, slik det ligger ute på "yr.no" seks timer etter at denne nedbørterminen var historie.
- Ingen normal ennå ved Modalen III Romertall III-stasjonen har ikke vært så lenge at Klimadivisjonen har beregnet normaler ennå for verken nedbør eller temperatur. November-normalen ved romertall II og I i Modalen var henholdsvis 334 mm og 330 mm. - Skal vi tro på de seneste 12 timene med november-nedbør, utgjør denne 1/60-delen av lengden på november ikke mindre enn 91,3 prosent av MÅNEDsnormalen. Og nedbørdøgnet, stadig ifølge eKlimadatabasen, lørdag 10. november, ligger fortsatt inne med 278,8 mm - svært nær femti millimeter mer enn den tidligere norgesrekorden fra Indre Matre i Sunnhordland med 229,6 mm fra 26.11.1940!
- Rommer to norgesrekorder - Tirsdagens 303,1 mm mellom sju morgen og sju kveld gir også en ny norgesrekord for døgnet den 14. november 2012, etter hva Vær og vind kan se. Hvor mye over 303,1 mm den vil lyde på, avhenger av hvor mye regn som bøtter ned i kraftkommunen i Nordhordland fram til onsdag morgen kl. 07.00. Etter 13 1/2 døgn av årets november er nedbøren kommet opp i totalt 697,6 mm. - Norgesrekorden for novembernedbøren er på 919 mm fra Haukeland I i Masfjorden, også i Nordhordland, fra året 1986. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|