Samarbeids- partnere:





|
SYKLONEN BOPHA: - Kan ha utviklet seg til en orkan natt til lørdag
Tokyo/Bærum, 28.11.12: Det japanske orkanvarslingssenteret i Tokyo detekterte "1224" som en tropisk syklon i det sentrale Stillehavet for et par-tre dager siden. Siste prognose fra Tokyo onsdag formiddag norsk tid tyder på at 1224 har fått navnet Bopha.
De japanske orkanmeteorologene i Tokyo hadde pr kl. 10.00 norsk tid onsdag (09.00 UTC) analysert den tropiske syklonen Bopha ("1224" som den het som en TD = tropical depression, tropisk lavtrykk) til da å ligge på posisjonen 4,9 grader nord og 152,5 grader øst. Det svarer til ca 2.750 kilometer øst for den filippinske øyen Mindanao. Lufttrykket i senteret var da 998 hPa, med største middelvind omkring senteret på 20,6 m/s (liten storm) med sterkeste vindkast opp i 30,9 m/s (sterk storm).
- Senteret dyper seg Stormsenteret dyper seg og forflytter seg med forholdsvis svak fart = cirka ti knop, dvs. 18,5 km/t i rett vestlig retning. Kl. 07.00 norsk tid lørdag morgen 1. desember er den ferskeste prognosen at Bopha da har utviklet seg til en kategori I-orkan, på cirka-posisjon 6,5 nord og 141,7 øst. Det er ca 1.550 kilometer øst for Mindanaos østkyst. Da er maks. middelvind omkring selve orkansenteret på 33,4 m/s, med vindkast opp i 48,9 m/s. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TROPENETTENE FORTSETTER I NORD: - Åtte steder i Troms og Finnmark hadde over 20 grader på det kaldeste i natt
Mandal-Eigebrekk, 03.07.22: Til sammen 8 steder i vårt nordligste storfylke kunne glede seg over en varm natt i natt til søndag, eller om noen der oppe syntes at det ble vel varmt. Hammerfest hadde det varmest med en minimum på flyplassen på 22,2.
Les mer |
ENDA EN TROPENATT I NORD: - Lørdagen ga tre nye tropenatt-observasjoner; Bø i Vesterålen varmest i natt
Mandal-Eigebrekk, 02.07.22: Mens tropevarmen i hovedsak har forlatt fastlandet, henger det natt til lørdag såpass mye varmluft igjen over fjordstrøkene i de tre nordligste fylkene våre at 3 av de offisielle klimastasjonene hadde tropenatt i natt.
Les mer |
TROPEVARM JULISTART: - Både Brønnøysund, Snåsa i Nord-Trøndelag og Oslo-Hovin hadde tropenatt i natt
Mandal-Eigebrekk, 01.07.22: (NY!) Den aller første juli- dagen åpnet med 3 tropenatt-observasjoner, ifølge morgenens oversikt fra klimaforsker Jostein Mamen ved Met.no. Og fra det aller sørligste på Sørlandet var det 19,5*C kl. 08.00!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|