Samarbeids- partnere:





|
CLAUDIA: - Alvorlig tropisk storm i det sørvestlige Indiahavet utvikler seg til orkan i løpet av natten
La Réunion/Bærum, 08.12.12: - Ca 2.500 kilometer øst for Madagaskar ligger fredag kveld kl. 18.00 UTC (19.00 norsk tid) STS Claudia. I løpet av natten har Claudia utviklet seg til en kategori I-orkan, går det fram av siste oppdatering fra La Réunion.
Kl. 18.00 UTC (19.00 norsk tid fredag kveld, midnatt lokal tid) meldte orkanvarslingssenteret på den franske øyen La Réunion i Indiahavet øst for Madagaskar at Claudia ble analysert til å ligge på posisjonen 14,3 grader nord og 75,3 grader øst. Det svarer, ifølge Vær og vinds kartreferanser, til ca 2.500 kilometer ute i Indiahavet i forhold til Madagaskar. Omkring stormsenteret på 982 hPa blåste det da 30,9 m/s (sterk storm) i middelvind i 10-minuttersperioder. Lørdag morgen kl. 07.00 norsk tid er det varslet at vinden har økt til 36,0 m/s og er dermed en kategori I-orkan.
- Videre utvikling Orkanvarslingsmeteorologene på den franske øyen øst for Madagaskar har i sine prognoser varslet at Claudia er på sitt sterkeste søndag med maks. middelvind på 43,7 m/s (157,4 km/t), men at piffen har gått ut av henne onsdag til uken og at hun da bare er et ekstratropisk system, som ifølge posisjonsoppgaven befinner seg ca 1.150 kilometer øst for ferieparadiset Mauritius. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|