Samarbeids- partnere:





|
FREDA & MITCHELL: - To orkaner i Stillehavet og Indiahavet på hver sin side av Australia
Nadi-Fiji/Perth-WA/Bærum, 30.12.12: Orkanen Freda i det sørvestlige Stillehavet har utviklet seg til en kategori III-orkan og kan nå australsk fastland over i det nye år. Kategori I-orkanen Mitchell er lokalisert i Indiahavet nordvest for Exmouth i WA.
Orkanvarslingssenteret i Nadi på Fijiøyene analyserte kategori III-orkanen Mitchell til å ligge på posisjonen 13,5 grader sør og 160,4 øst kl. 18.00 UTC (19.00 norsk tid) lørdag med et trykk i sentrum på 955 hPa. Største 10-minutters middelvind nær orkansenteret var 41,2 m/s (148,1 km/t). Mitchell beveger seg de nærmeste dagene med en fart av 7,4 km/t i sørlig, senere sørsørvestlig retning slik at antatt posisjon nyttårsaftens kveld norsk tid vil være 16,8 sør og 159,6 øst. Det er ca 1.080 kilometer vest for øystaten Vanuatu. Overflatevannet i denne sørvestlige delen av Stillehavet så pass varmt at Freda fortsatt vil være en kategori III-orkan da.
- I Indiahavet Orkanmeteorologene ved BOMs (Bureau of Meteorology's) regionadministrasjon i Perth, Western Australia (WA), analyserte kl. 03.00 WST søndag (20.00 norsk tid lørdag kveld) kategori I-orkanen Mitchell til å ligge nær 19,8 grader sør og 110,2 grader øst, dvs. en posisjon ca 470 kilometer vestnordvest for byen Exmouth, med kurs sørover langt til havs med en fart på ca 15,0 km/t. Mitchell svekkes på sin kurs sørover og er ikke ventet å påvirke været langs vestkysten av WA i særlig grad. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|