Samarbeids- partnere:





|
UKEVÆRET 5: - Fra minus 41,3 mandag i Karasjok til 9,4 grader i Tafjord på onsdag
New York, 04.02.2013: En temperaturforskjell på mer enn femti grader er relativt sjelden omkring månedsskiftet januar / februar på hjemlige trakter. Det innledet denne uken med. De siste dagene har det bare vært ned til midt på 20-tallet med blå grader.
Fra den andre side av Atlanterhavet - over dammen, som noen også kaller det - har Vær og vind opplevd snø for første gang under våre besøk i denne byen gjennom de siste 20 årene. På vår hjemvei fra Scandinavian House og "hjem" til W 47th Street, rett ved Times Square, var det snø på alle parkerte biler, og vi selv og vårt spaserende nattefølge måtte passe oss vel for å ikke å gå på ryggen der fortauene var oversaltet. For der ble det virkelig skøytebane, nesten så glatt som det var på isen i Bryants Park søndag middag. Der var det virkelig liv! En av vaktene kunne stolt fortelle at hver halvannen time kom isprepper’n og skapte ny, flott og jevn is for entusiaster i alle aldrer og med ferdigheter av alle kategorier.
- Hjem igjen Alle de fire første dagene denne uken er det fjordbygda Tafjord på indre Sunnmøre som har hatt landets maksimumstemperatur. Torsdag da det var minst varmt av disse fire dagene, måtte Tafjord dele topp-plassen med Gjerstad Jernbanestasjon i Aust-Agder. Lørdag var det landets sørligste by som var varmest i landet, mens forblåste Obrestad Fyr på Jæren var varmest søndag.
- Det kaldeste På landets kaldeste sted har det virkelig svingt opp og ned. Fra onsdag til torsdag ble det plutselig nesten femten grader mindre kaldt. Mandag forekom ukens - og vinterhalvårets hittil kaldeste - dag med en landsminimum på minus 41,3 grader, ikke uventet målt i Karasjok. I går og søndag var det Rena Flyplass i Østerdalen som hadde det kaldest.
- Atskillig nedbør Den største 12-timersnedbøren ved synopstasjonene til Meteorologisk institutt denne uken ble 66,5 mm ved Takle i ytre Sogn. Det skjedde på dagtid onsdag den 30.1. Opstveit i Kvinnherad i Sunnhordland fikk den 31.1. den største døgnnedbøren - 84,5 mm - som også ble den største døgnnedbøren innen det offisielle nedbørdøgnet morgen-til-morgen.
EKSTREMTEMPERATURENE
Døgnets maksimum Mandag 28.1.: 9,1 grader Tafjord på indre Sunnmøre Tirsdag 29.1.: 8,9 grader igjen Tafjord Onsdag 30.1.: 9,4 grader stadig Tafjord Torsdag 31.1.: 7,4 grader Gjerstad Jernbanestasjon i Aust-Agder, og igjen Tafjord Fredag 1.2.: 4,7 grader Sklinna Fyr i Leka Lørdag 2.2.: 6,1 grader Mandal-Møllebakken Søndag 3.2. : 5,8 grader Obrestad fyr på Jæren.
Døgnets minimum Mandag 28.1.: -41,3 grader Karasjok-Márkannjárga Tirsdag 29.1.: -27,6 grader også Karasjok-Márkannjárga Onsdag 30.1.: -32,1 grader Cuovddatmohkki Torsdag 31.1.: -17,5 grader Lindflaten i Sel i Nord-Gudbrandsdalen Fredag 1.2.: -26,9 grader Folldal-Fredheim Lørdag 2.2.: -26,4 grader Rena Flyplass i Østerdalen Søndag 3.2.: -25,3 grader igjen Rena Flyplass. NB: Dette er ekstremene slik Vær og vind har hentet dem ut eKlima-databasen hvert døgn. De gjelder for ekstremdøgnet kveld-til-kveld kl. 19.00 - 19.00.
DET MEST EKSTREME DEN 28.1. - 3.2. Dette er det mest ekstreme av temperaturer og døgnnedbør som har forekommet innen de datoer som denne uke 5 / 2013 omfatter, og som har forekommet i løpet av de seneste ca 150 årene slik Vær og vind har dem katalogisert:
> 17,9*C - norgesrekorden for januar! -, Tafjord på indre Sunnmøre, den 28.1.1989
< -51,2*C - 0,2 grader fra den absolutte norgesrekorden! -, Karasjok I, 28.1.1999
> 169 mm nedbør, Eikefjord i Flora, 28.1.1932. Det er ikke hver kalenderuke at alle de tre ekstremene har forekommet på samme dato, men innen 67 år. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|