Samarbeids- partnere:





|
VÅREN 2013: - Sesongprognosen fra Meteorologisk institutt viser en svært så normal vår
Bærum, 16.02.13: - Temperaturutsiktene for perioden mars - mai er stort sett som normalen i praktisk talt hele Norge. Øst-Finnmark er unntaket der sesongvarselet gir en prognose som peker på en gjennomnsittstemperatur en grad over det normale.
Slik lyder sesongvarselet for temperaturene på fastlands-Norge for den kommende årstiden, våren 2013. Meteorologisk institutt legger til at utenfor fastlands-Norge er det et særdeles sterkt signal for Svalbard og havområdene mot Grønland om at det er blir opp mot tre grader varmere enn normalt; i områdene øst for Svalbard til mer enn fire grader over det normale. Normalene som det sammenlignes med, er den internasjonale normalperioden 1961 - 1990. Denne perioden var imidlertid noe kjøligere enn det som de to siste tiårene har vist seg å være.
- Kjøligere enn normalt vest for oss - Et større havområde i Norskehavet mellom Island og norskekysten og i Atlanterhavet vil ha temperaturer inntil en halv grad under det normale, går det fram av isotermene som er tegnet inn over kartskissen over Nord- og Nordvest-Europa. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
EKSTREM DESEMBERVARME: - Tafjord satte ny desembervarmerekord med 18,7*C i dag
Bærum, 01.12.24: Søndagens varmeblaff over indre fjordstrøk på Sunnmøre ga en ny norgesrekord for desember-varme. Ikke uventet var det Tafjord som overtok norgesrekorden med en margin på fire tideler, til hele 18,7 grader, på desembers første dag.
Les mer |
FORELØPIG SISTE TROPENATT: -- I Narvik ble det ikke kjøligere enn 20,3*C i natt
Mandal-Eigebrekk, 10.09.24: Det varme været i Nord- Norge ga ytterligere en tropenatt nord i det lange Nordland fylke i natt. Nyheten ble brakt ut fra en av de kvinnelige statsmeteorologene i Tromsø, som glemte å fortelle hva temp'en hadde vært.
Les mer |
TROPENATT I NATT: - Sjeldent varm natt i natt på Sør-Helgeland og indre Sunnmøre
Mandal-Eigebrekk, 09.09.24: Ved tre av Meteorologiskes målestasjoner ble det natt til i dag registrert tropenatt, dvs. at nattetemperaturene fram til åtte i morges ikke gikk under 20,0 grader. Til å være såpass sent i september er dette sjeldent!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|