Samarbeids- partnere:





|
GRØNLANDSKULDE: - Vind og minusgrader ga fredag middag en følt temperatur på minus 62 grader
København/Bærum, 24.02.13: - Det er hundekoldt flere steder i Grønland, hvor både en fallende temperatur og kraftigere vind har gjort det ekstra viktig å få dekket kroppen til hvis man er utendørs, skriver DMI (Danmarks Meteorologiske Institut) på nett.
Det var spesielt i forgårs, fredag, midt på dagen kl. 11.00 UTC (12.00 norsk tid) at kombinasjonen av sterk vind og de mange kuldegradene skapte helt spesielle "følte temperaturer" (kuldeindeks). I Nuuk (Godthaab) ble det målt en middelvind på 20,0 m/s (sterk kuling) samtidig med at temperaturen var minus 14 grader. Det ga en kuldeindeks på minus 42.
- Ned til minus 62 DMI har lagt ut på sine nettsider dmi.dk et kart over Nord-Amerika, Grønland og Skandinavia som viser kuldeindeksen kl. 12.00 norsk tid fredag den 22.2. Mens det lengst nord i Finnmark var en kuldeindeks ned til minus 24 grader, var det lengst nord i Alaska indeksverdier ned til minus 53. Her er de grønlandske verdiene:
* -62 grader: Station Nord * -53 grader: Daneborg * -48 grader: Ittoqqortoormiit (Scoresbysund) * -42 grader: Både Qaanaaq (Thule), og Nuuk (Godthaab) * -34 grader: Apputiteeq. Værstasjonen Prins Christian Sund ved Kap Farvel, rett ved sørspissen av Grønland, lå antakelig så nært lavtrykksenteret (under 990 hPa) at det var nesten vindstille og bare fire minus der. Kuldefaktoren var bare -5! Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|