Samarbeids- partnere:





|
KNUSKTØRT: - Lite nedbør hittil i mars i Rogaland og Hordaland; vårens første gressbranner
Mandal-Eigebrekk, 23.03.13: Den siste uken har det overhodet ikke kommet noe nedbør på den sørlige del av Vestlandet. Når tre firededeler av mars er unnagjort, har det flere steder kommet under 10 mm nedbør. På Karmøy og i Fusa og Jondal brenner det.
Etter 23 døgn av mars - dvs. når 74,2 prosent av måneden er historie - er det mange steder kommet så lite nedbør at det er faretruende tørt. Lokalt er det nedlagt totalforbud mot bruk av åpen ild utendørs etter at flere gressbranner har kommet helt ut av kontroll palmelørdag.
- En ukes tørke Vær og vind har saumfart eKlima-databasen til Meteorologisk institutt og sett at det ikke er kommet en eneste dråpe regn eller et snøfnugg de siste sju døgnene. Før det var det bare mindre nedbørmengder i vårmåneden mars. I Stavanger har det på værstasjonen på Våland bare kommet 8,3 mm nedbør de siste 23 døgnene. Det normale for hele mars er 80 mm. Fyllingskvoten hittil er dermed i overkant av ti prosent. På Karmøy har det ved nedbørstasjonen Karmøy-Norsk Hydro kommet 8,6 mm på de samme 23 døgnene. Det utgjør bare 8,3 prosent av normalen for hele mars. Ved den nye nedbørstasjonen Øvre Krossdalen i Jondal i Hardanger utgjør nedbøren siste 23 døgn beskjedne 11,8 mm. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|