Samarbeids- partnere:





|
PÅSKEVÆRET: - Førstedag ser ut til å bli den niende penværsdagen på rad
Mandal-Eigebrekk, 31.03.13: Første påskedag har de siste årene vist seg å bli den store hjemreisedagen. Vær og vind regner med at det fortsatt flotte været i sør gjør at man blir ett døgn til på påskestedet, enten det er til fjells eller til sjøss.
Morgen- og middagsobservasjonen i dag, på første påskedag - og dessuten den siste dagen i vårmåneden mars - har vært skyfri og for øvrig bydd på nesten vindstille vær. Skal vi være helt ærlige, ser vi noen bittesmå skytopper langt sør i Nordsjøen - så langt sør at vi ifølge fagmeteorologene ikke skal regne dem med i det lokale skydekket vårt her lengst sør på Sørlandet.
- Makeløs påske! Skulle det skye litt til utover ettermiddagen, men at det ved aftenobservasjonen kl. 20.00 sommertid ikke er mer enn fire åttedeler samlet skydekke, blir dagen i dag den niende på rad av penværsdager! Og den tidende kan bli i morgen, på annendagen. Maken til påske har vi ALDRI hatt! Vi har heller ikke funnet ut hvilken påske som i de senere årene har vært den NEST FINESTE! Førstedagsettermiddagshilsen fra det sørlandske og Bernt Lie.
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|