Samarbeids- partnere:





|
PÅSKEFASIT: - Eventyrlig, uovertruffen, finner ikke maken i sør; svært ymse i nord
Mandal-Eigebrekk, 01.04.13: Det aller fineste været denne påsken har vi hatt langs Sørlandskysten. Deretter kommer fjelltraktene langs Bergensbanen og Dovrebanen. Men det har vært langt kaldere enn normalt! I Midt- og Nord-Norge har det vært så ymse.
I de sørnorske fjelltraktene har de ti påskedagene - regnet fra og med palmelørdag til og med i dag, annen påskedag - gitt mellom seks og ni penværsdager og ikke en eneste gråværsdag. Nord for Dovre, f.eks. på Oppdal, ble det fire penværsdager og ingen overskyede dager. Dette må også betraktes som en rimelig fin påske - fire av dagene som ikke ble rene penværsdager, var de to aller første og de to aller siste av de ti påskedagene.
- Minst skyer på Geilo Av de fem typiske fjellpåskestedene østafjells var det Geilo som så minst til skyene, vurdert ut fra de tre daglige hovedobservasjonstidene kl. 07.00, 13.00 og 19.00 normaltid (08.00, 14.00 og 20.00 sommertid i går og i dag). Midlere skydekke på Geilo ble bare 0,9 åttedeler (12%). Venabu i Ringebu kunne oppvise midlere skydekke på 1,4 åttedeler (17%), Veggli II i Numedal 1,5 åttedeler (19%), Fokstugu på Dovrefjell = 1,8 åttedeler (22%), mens Oppdal-Sæter i Sør-Trøndelag hadde 3,1 åttedeler (39% skydekke).
- Penværsdagene Av påskefjellstedene som Vær og vind har sett nærmere på, ble det Fokstugu på Dovre som samlet flest: Ni i tallet, mens Geilo har hatt åtte, Veggli II i Numedal sju, Venabu i Ringebu seks, og Oppdal-Sæter fire. Ingen av disse stedene fikk noen overskyede dager i løpet av de ti dagene som vi har sett nærmere på.
- Bypåskeværet Dessverre mangler skyobservasjonene fra Bergen-Florida i eKlima-databasen i kveld, så derfor må vi bare forholde oss til fire andre større byer på Norgeskartet:
¤ Oslo-Blindern: Seks penværsdager og ingen overskyede dager. Skydekke = 2,1 (26%) ¤ Trondheim-Voll: To penværsdager og tre overskyede dager. Skydekke = 4,4 eller 55% ¤ Bodø-Lufthavnen: Ingen penværsdager, men seks overskyede dager. Skydekke = 6,6 (83%) ¤ Tromsø-Vervarslinga: Heller ingen penværsdager, men åtte helt overskyede dager. Skydekke = 7,1 åttedeler (89%). Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|