Samarbeids- partnere:





|
APRILKULDE: - Ned til minus 32,8 grader på Finnmarksvidda; Hordaland og Aust-Agder har fått nye fylkesrekorder med -29,7 og -24,8
Nice, 09.04.13: På dagen 89 år siden Karasjok satte norgesrekorden i april-kulde med sine 36,5 minusgrader, er det vanskelig å slå denne. Sist natt var det mindre enn fire grader fra at det ble satt ny norgesrekord. I to fylker ble det nye rekorder!
Fra den langt lunere vårluften ved det azurblå Middelhavet føles det litt spesielt å legge ut en nyhetssak om de laveste temperaturene tirsdag i det hjemlige Norge. Og det på en dag som den 9. april! For Vær og vind betyr det at vi minnes den dagen for nøyaktig 89 år siden da Karasjok satte den norgesrekorden for april-kulde som fortsatt står: Minus 36,5 grader.
- Tirsdagskulden Vi kan dessverre ikke trylle fram flere fylkesrekorder enn de to som ble satt innen vestlandsfylket Hordaland og sørlandsfylket Aust-Agder. Ifølge våre eKlima-søk i formiddag viser det seg det ble minus 29,7 grader på Sandhaug på Hardangervidda vest - en skikkelig rekordforbedring på fra -27,3 den 2.4., altså for én uke siden! Også Finse gikk under den en uke gamle fylkesrekorden for Hordaland - begge steder er det samtidig nye lokale kulderekorder for april. Hovden i Setesdalen tøyde også sin ukegamle fylkesrekord.
- Alle hadde lavere enn -20 Dette er de laveste temperaturene tirsdag da minimumstemperaturene er logget ut til og med kl. 11.00, på et tidspunkt da solen for lengst hadde fått temperaturene i været igjen:
* -32,8 grader Suolovuopmi-Lulit * -32,4 grader Cuovddatmohkki * -29,7 grader Sandhaug på Hardangervidda vest: Ny fylkesrekord for Hordaland! * -29,6 grader Sihcajávri * -28,5 grader Nyrud i Pasvikdalen * -28,4 grader Karasjok-Márkannjárga (dermed 6,1 grader mindre kaldt enn 9.4.1924) * 28,0 grader Finse-Finsevatn (også under tidligere hordalandsrekord) * -27,8 grader Kautokeino I * -25,6 grader Filefjell-Kyrkjestølane * -24,8 grader Hovden-Lundane (ny Aust-Agderrekord!) * -24,5 grader Røros Lufthavn * -24,3 grader Drevsjø i Engerdal * -24,0 grader Grotli III på Strynefjell * -23,3 grader Bjorli i Lesja * -23,2 grader Veggli II i Numedal * -22,8 grader Pasvik-Svanvik * -22,6 grader Dividalen II i Målselv i indre Troms * -21,6 grader Vågsli II i Vinje i Telemark * -21,3 grader Tynset-Hansmoen * -20,2 grader Sølendet på Rørosvidda, og Rustefjelbma i Tana.
... og i hovedstaden Vær og vind kan ikke godt på slik en kuldedag overse hva Oslo hadde av blå grader sent i natt og tidlig i formiddag på det kaldeste: * -12,9 grader Bjørnholt i Nordmarka ** -4,9 grader Oslo-Blindern. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|