Samarbeids- partnere:





|
SOMMERREGN II: - Mest nedbør onsdag i Aust-Agder; offisielt mest på Torungen Fyr = 25,6 mm
Mandal-Eigebrekk, 08.05.13: Lite ante vi at det nettopp var på Eigebrekk at det kom mest nedbør i løpet av seks - åtte timer onsdag. Ved de offisielle værstasjonene til Meteorologisk institutt var Torungen Fyr og 25,6 mm det meste vi fant på eKlima.
Ut gjennom onsdag har Vær og vind fulgt nedbørområdet på sin vei nordnordvestover fra Danmark og Sør-Sverige opp gjennom Kattegat og Skagerrak. DMI (Danmarks Meteorologiske Institut) skriver på nett i dag at årets første skybrudd rammet et område vest for København i og med at det ble målt mer enn 15,0 mm i løpet av en halvtime. Det er den danske definisjonen på skybrudd.
- Feil På kveldens oversikt pr kl. 20.00 på eKlima dukker det opp 47,6 mm på klimastasjonen Bø i Telemark. Det må bero på en teknisk feil idet det ikke måles nedbør der! Ellers i Telemark varierer nedbøren i dag fra 0,4 mm ved Møsstrand II til 10,4 mm på Gjerpen-Århus ved Skien. Vær og vind gjorde også en feil i den foregående saken der vi skrev at det også i Rogaland kom mye regn. Det stemmer ikke med de nedbørdata vi har funnet på eKlima. Det dreier seg om bare 3 - 4 mm nedbør, og i Bergen ble det bare 3,0 mm på Florida fram til kl. 20.00.
- Nedbøren på de 6 - 8 timene Vær og vind har utarbeidet følgende oversikt over nedbøren onsdag fra det begynte å dryppe lengst i sør ved 11-tiden og til nedbørmålingen kl. 20.00 i kveld, basert på våre søk i den allment tilgjengelige eKlima-databasen til Meteorologisk institutt. På det meste kom det vel 40 prosent av det som normalt skal komme i løpet av HELE mai måned:
¤ 25,6 mm Arendal-Torungen Fyr (43,4% av mai-normalen der) ¤ 23,6 mm Grimstad-Landvik (28,8% av mai-normalen) ¤ 20,2 mm Nelaug-Jernbanestasjonen i Aust-Agder (23,5% av mai-normalen) ¤ 19,7 mm Gjerstad Jernbanestasjon (ingen normal ennå) ¤ 18,1 mm Mandal-Møllebakken (ingen normal ennå) ¤ 17,9 mm Konsmo-Høyland i Vest-Agder (17,2%) ¤ 16,3 mm Lindesnes Fyr (23,0%) ¤ 15,8 mm Lyngdal i Vest-Agder (ingen normal ennå) ¤ 13,5 mm Hynnekleiv Jernbanestasjon i Aust-Agder (ingen normal ennå) ¤ 12,6 mm Melsomvik-Melsom ved Tønsberg (18,0%) ¤ 11,8 mm Ramnes-Kile vest i Re i indre Vestfold ¤ 10,4 mm Gjerpen-Århus ved Skien (ingen normal ennå). Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|