Proweb Logg inn:
Brukernavn: 
Passord:

Samarbeids- partnere:

 

 







TV2VÆRET: - Nyt sommerværet med en gang ...; her hagler, lyner, tordner og regner det som bare f.....


Mandal-Eigebrekk, 15.06.13: Idet vi igjen turde å sette på tv'en og ruter'n til internettet med omverdenen, leser vi på TV2-nyhetene at vi bør nyte sommerværet med en gang.
Så absolutt ikke! Da denne nyhetssaken ble lagt ut på nettet, gikk strømmen her.


Ved 17.40-tiden lørdag ettermiddag gikk Vær og vind inn på DMIs (Danmarks Meteorologiske Instituts) radaranimasjoner, som også dekker det sørvestlige hjørnet av Norge. Ca 30 - 40 kilometer sørøst for oss, ute over Skagerrak, forsterket et kraftig bygeværsområde seg. Det var hektisk tordenværsaktivitet fra tett oppunder Sørlandskysten, over Jylland, Kattegat og "indre danske farvand" til sør for København.
Hovedtyngden av alle lynene som DMI registrerte, var nedslag, mens en mindre del var utladninger mellom skymassene.
Samtidig kunne fjern torden høres utefra havet i sørøst observert fra den sørøstligete delen av Mandal kommune.

- Så flagrer det ned
Ved 18.10-tiden flagrer ett lyn ned over Vallø vel halvannen sjømil sørøst for oss. Det dundrer og smeller ...
Vi tar ut kontaktene for tv'n, og kutter for internett - det er så dumt om disse to livsviktige innretningene på vår sommerbase blir satt ut av spill av nærgående lyn.
I en times tid lyner det og smeller og dundrer. Regnbygene krydres med store haglkorn, og vindrossene setter opp sjøen.

- Lokale strømbrudd
Strømmen er borte noen få sekunder, og det blunker noen ganger til mens "moder tenner alle lys" - stearinlys vel å merke - i husets førsteetasje.
Og det er akkurat i disse minuttene at TV2-nyhetene har lagt ut en sak kl. 18.12, komponert av Ida Falch-Olsen, med den beskrivende tittelen "Nyt sommerværet med en gang ...".
Vi regner med at nevnte TV2-journalist sitter flere hundre kilometer unna oss da hun la ut dette værvarselet ...
Ved vår lokale kveldsobservasjon kl. 20.00 er det plutselig blitt helt vindstille, noen bygerester ligger ute over Skagerrak, og radioen innstilt på mellombølgen for å registrere lynaktiviteten, har bare sporadisk spraking å by på.
Lørdagskveldshilsen
fra Bernt Lie.


Tilbake

Nyheter

FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!

Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra
Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye
norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til
221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2.
Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.

Les mer


FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime

Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering
på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i
forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var
på 18,6 grader og ikke 18,5.
Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!

Les mer


FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!

Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et
par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt
hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den
kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader
til åtte plussgrader!

Les mer


Nyhetsarkiv

Bernt Lie, Rudsveien 22H, 1346 Gjettum
E-post: bernt.lie38@gmail.com
Site powered by WebOfficeOne ©