Samarbeids- partnere:





|
KLARVÆRSDAG: - Fire steder østafjells hadde høysommervarme torsdag; varmest i Setesdalen
Mandal-Eigebrekk, 20.06.13: Vær og vind kunne notere klarværsdag i den lokale værdagboken. Maks.-temp'en hos oss ble 20,5 grader, og sjøtemp'en midt på dagen var hele 16,8 grader. - Badetemperatur, med andre ord. - En helt nydelig sommerdag, som sagt!
Her aller lengst sør på Sørlandet ble torsdagen så fin at den ikke bare ble en penværsdag, men også en klarværsdag. Vi har sett noen spor av fjærskyer, men de dekket så lite av himmelen ved de tre hovedobservasjonstidene kl. 08.00, 14.00 og 20.00 at sum skydekke i åttedeler ble mindre enn fire (nemlig tre). Den lokale instrumenthytten står nøyaktig på 100-metersstreken fra Skagerrak. Der ble maks'en avlest til 20,5 grader. Kl. 14.00 ble sjøtemperaturen målt til 16,8 grader, sommerens hittil høyeste.
- Opptil 25,3 Denne flotte sommerdagen fikk oss til å pløye gjennom eKlia-databasen på jakt etter de høyeste maksimumstemperaturene i dag, torsdag. Her er oversikten vår:
* 25,3 grader Byglandsfjord-Neset * 25,1 grader Tveitsund i Nissedal i Vest-Telemark, og Fåvang Jernbanestasjon i Gudbrandsdalen * 25,0 grader Rena Flyplass * 24,8 grader Nesbyen-Todokk * 24,7 grader Hønefoss-Høyby, og Skien-Geiteryggen * 24,5 grader Hakadal Jernbanestasjon * 24,3 grader Veggli II i Numedal * 24,2 grader Minnesund Jernbanestasjon * 24,1 grader Valle i Setesdalen, og Gvarv-Nes i Telemark * 23,8 grader Roverud ved Kongsvinger, Ilseng-Bjørke, Hamar III,Hokksund, Oslo-Bygdøy, og Oslo-Blindern * 23,6 grader Flisa II i Solør * 23,5 grader Aurskog II * 23,4 grader Evenstad-DIH i Østerdalen, Kongsberg Brannstasjon, Gvarv-Nes (Bioforsk), og Alna i Oslo * 23,3 grader Lillehammer-Hønefoss-Hverven, og Drammen-Berskog * 23,2 grader Trysil Vegstasjon, og Gran på Hadeland * 23,0 grader Eik-Hove i Sør-Rogaland * 22,8 grader Kjeller Flyplass ved Lillestrøm, og Hynnekleiv Jernbanestasjon i Aust-Agder * 22,7 grader Årnes i Nes på Romerike, og Hamar-Stavsberg * 22,6 grader Gausdal-Follebu * 22,5 grader Bjørnholt i Nordmarka, Nelaug-Jernbanestasjonen, og Kongsvinger. NB: Det er ikke temperaturdata fra det varme stedet Gulsvik Jernbanestasjon ved nordenden på Krøderen. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|