Proweb Logg inn:
Brukernavn: 
Passord:

Samarbeids- partnere:

 

 







JULIVARMETOPPEN: - Byglandsfjord i Setesdalen topper for annen dag på rad; 33,4 grader søndag


Mandal-Eigebrekk, 21.07.13: Det absolutte tropevarmesenteret denne helgen har plassert seg i Setesdalen. Byglandsfjord nådde søndag 33,4 grader, som er den høyeste julitemperatur i hele landet siden 2009. Lenger nord i dalen var det 0,8*C i natt.

- Den juli-måneden som nesten ingen hadde tro på for vel to måneder siden, har spesielt i denne helgen slått til med to dagers tropevarme på Byglandsfjord ved den nye værstasjonene på Neset. Dette er dermed den høyeste juli-temperaturen på landsbasis de siste fire årene og bare to tideler fra det aller varmeste som noen gang har vært i sørlandsfylket Aust-Agder, kan Vær og vind fortelle søndag kveld.

- Varmetoppen
Det foranlediger oss til å utarbeide en kort oversikt over hva som har vært det varmeste som i juli måned når nøyaktig tre uker er et tilbakelagt stadium og folket her nede på Sørlandet begynner å snakke om "tidenes juli-sommer".
På bakgrunn av våre søk i eKlima-databasen til Meteorologisk institutt kan vi lage denne varmetoppoversikten:

* 33,4 grader Byglandsfjord-Neset søndag den 21.
* 32,4 grader Byglandsfjord-Neset lørdag den 20.
* 31,4 grader Gulsvik Jernbanestasjon ved Krøderen lørdag den 20.
* 31,0 grader Valle i Setesdal søndag den 21.
* 30,6 grader Gulsvik Jernbanestasjon søndag den 21.
* 30,3 grader Hokksund i Øvre Eiker lørdag den 20. (den var dessverre falt i saken "Tropevarme i sør" fra tidligere i dag)
* 30,2 grader Veggli II i Numedal, og Nesbyen-Todokk søndag den 21.
* 29,9 grader Notodden Flyplass lørdag den 20.
* 29,8 grader Kongsberg Brannstasjon lørdag den 20., og Notodden Flyplass søndag den 21.
* 29,7 grader Kongsberg Brannstasjon søndag den 21.
* 29,6 grader Tveitsund i Nissedal i Vest-Telemark søndag den 21.
* 29,5 grader Hønefoss-Høyby lørdag den 20.
* 29,4 grader Veggli II i Numedal, Østre Toten-Apelsvoll, Gvarv-Nes i Telemark og Tveitsund i Nissedal i Vest-Telemark alle lørdag den 20., og Hokksund i Øvre Eiker søndag den 21.
* 29,3 grader Hamar III, Hakadal Jernbanestasjon, og Drammen-Berskog lørdag den 20., og Hynnekleiv Jernbanestasjon i Aust-Agder søndag den 21.
* 29,2 grader Rena Flyplass i Østerdalen, og Gvarv-Nes (Bioforsk) lørdag den 20., og Bø i Telemark søndag den 21.
* 29,1 grader Hønefoss-Hverven lørdag den 20.
* 29,0 grader Bø i Telemark, og Oslo-Blindern lørdag den 20., og Hønefoss-Høyby søndag den 21.

Mandagen vil vise om dette vil være de høyeste maksimumstemperaturene enkeltvis i denne juli-måneden, eller om det kommer til å bli enda varmere når høytrykksryggen inn over Sør-Norge deler seg.

- Kontraster
Mens Byglandsfjord i en ettermiddagstime i dag nådde 33,4 grader (207 m.o.h.), var det i natt tolv mil lenger nord i Setesdalen 0,8 grader i minimum på Hovden-Lundane (841 m.o.h.). Disse tidels gradene, riktig nok på pluss-siden, var landets laveste temperatur i dag.
Copyright: Bernt Lie






Tilbake

Nyheter

FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!

Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra
Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye
norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til
221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2.
Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.

Les mer


FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime

Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering
på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i
forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var
på 18,6 grader og ikke 18,5.
Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!

Les mer


FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!

Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et
par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt
hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den
kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader
til åtte plussgrader!

Les mer


Nyhetsarkiv

Bernt Lie, Rudsveien 22H, 1346 Gjettum
E-post: bernt.lie38@gmail.com
Site powered by WebOfficeOne ©